گزارش نشستِ پالتالکی شانزدهمین سالگرد قتل‌های سیاسی پاییز 1377

0
26

این نشست، در روز 20 دسامبر 2014 از سوی انجمن قلم ایران در تبعید از ساعت 19 تا 22 در دو بخش، برگزار شد و ایرانیان بسیاری با حضور خود در این نشست، از آن استقبال کردند.

بخش نخست:

با یاد زنده‌یادان محمد مختاری و محمد جعفر پوینده و گرامی داشتِ خاطرۀ همۀ جانباختگان راه آزادی به همۀ شرکت‌کنندگان خوش‌آمد گفته شد و فریار اسدیان، هموند هیئت دبیران انجمن قلم ایران در تبعید به عنوان اداره‌کننده جلسه، معرفی شد.

پیش از آغاز برنامه، به یاد بزرگان اهل قلم که جانشان را در راه آزادی بی‌حد و حصر اندیشه و بیان از دست داده‌اند و نیز، به یاد همۀ جانباختگان راه آزادی جامعه‌مان، یک دقیقه سکوت اعلام شد. پس از آن، بیانیه انجمن قلم ایران در تبعید «به مناسبت شانزدهمین سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای» از سوی فریار اسدیان خوانده شد.

در این نشست، خانم سیما صاحبی، کاظم کردوانی، مسعود نقره‌کار عضو انجمن قلم ایران در تبعید و کانون نویسندگان ایران در تبعید و بهرام رحمانی سخنرانی کردند. هر کدام از سخنرانان، پیرامون 20 دقیقه، دیدگاه‌ها و بررسی‌های خود را در بارۀ کشتار سال 1377 با حاضران در میان گذاشتند.

خانم سیما صاحبی، همسر زنده‌یاد محمد جعفر پوینده، در بارۀ این‌که « چرا نویسندگان، هدف ترورهای سیاسی قرار گرفته‌اند» تأملات خود را با شنوندگان در میان گذاشت. دکتر کاظم کردوانی، دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران «روایتی از پروندۀ ملی قتل های زنجیره‌ای و بسترهای فکری آن» را ارائه داد. دکتر مسعود نقره کار، هموند انجمن قلم ایران در تبعید و هموند کانون نویسندگان ایران در تبعید، پیرامون «قتل‌های زنجیره‌ای؛ چرایی و چگونگی» این جنایت‌ها، بحثی همه جانبه را با دیگران در میان گذاشت. شوربختانه، دکتر نقره‌کار، به دلیل گرفتاری‌های شغلی نتوانست در این نشست حضور داشته باشد. متن سخنرانی ایشان، از سوی فریار اسدیان برای شرکت‌کنندگان و شنوندگان، خوانده شد. به عنوان آخرین سخنران، آقای بهرام رحمانی، پرزیدنت انجمن قلم ایران در تبعید، به گونه‌ای گسترده به اهداف و سیاست‌های قتل‌های سیاسی در حکومت اسلامی پرداخت.

خانم سیما صاحبی، بر این نکته تأکید کردند که پیش‌درآمد قتل‌های زنجیره‌ای، تبلیغات گسترده و مخربی بود که به گونه‌ای گسترده در مطبوعات و صدا و سیمای حکومت اسلامی با هدف آماده‌سازی ذهنیت جامعه، برای اجرای برنامۀ هدفمندِ کشتار نویسندگان و هنرمندان انجام می‌گرفت. خانم صاحبی، هم‌چنین به نقش ویژۀ زنده‌یادان محمد مختاری و محمد جعفر پوینده در باززایی و فعال‌تر کردن کانون نویسندگان ایران اشاره کردند که در نتیجه، حکومت اسلامی به آنان حساسیت بیش‌تری پیدا کرد.

دکتر کاظم کردوانی، سخنان ارزشمندی را دربارۀ وضعیت سیاسی جامعۀ ایران در دوران کشتارهای زنجیره‌ای با شنوندگان و حاضران در نشست، در میان گذاشت و یادآور شد که هدف سردمداران حکومت اسلامی اجرایی‌کردن قتل نویسندگان و هنرمندان بود؛ به گونه‌ای که نام و نشانی از آمران و عاملان این کشتارها بر جای نماند. ایشان، پنج دلیل برای شکست برنامۀ هدفمند حکومت اسلامی در قتل‌های زنجیره ای برشمرد که یکی از آن‌ها، ایستادگی و مقاومت نویسندگان و هنرمندان ایرانی در آن هنگام بود.

دکتر مسعود نقره‌کار، در نوشتۀ پربار خود، قتل‌هایی را که در حکومت اسلامی صورت گرفته‌اند، از دیدگاهِ زمانی و محتوای این کشتارها را طبقه‌بندی کرده و همه سویه، به بررسی آن‌ها پرداخته است.

آقای بهرام رحمانی، پرزیدنت انجمن قلم ایران در تبعید، گاه‌شماری سیاسی و دقیق و همه جانبه‌ای، از کشتارهای گوناگون حکومت اسلامی ارائه داد که با استقبال حاضران روبرو شد. وی به تحلیل اهداف و سیاست‌های سرکوب و وحشت و ترور حکومت اسلامی ایران پرداخت و قتل‌های زنجیره‌ای را ادامه کشتارهای دهه شصت، به ویژه قتل عام چندین هزار زندانی سیاسی در سال 67، و ترورهای مخالفین سیاسی در داخل و خارج کشور دانست.

 

بخش دوم:

پس از ده دقیقه استراحت، نشستِ پالتالکی شانزدهمین سالگرد قتل‌های سیاسی در پاییز 1377 دنبال شد. در این بخش، شماری از حاضران در نشست، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای با ارزش و گران‌قدر خود را دربارۀ این نشست و قتل‌های زنجیره‌ای، با دیگران در میان گذاشتند. نکته‌ای که همۀ سخنرانان بر آن تأکید فراوان داشتند، این بود که انجمن قلم ایران در تبعید و نیز، کانون نویسندگان ایران در تبعید، باید پیوسته، زمینه‌های برگزاری نشست‌هایی از این دست را فراهم آورد تا کشتارهای هدفمند و تصور‌ناپذیر حکومت اسلامی از حافظۀ همگانی و تاریخی مردم ایران، زدوده نشوند.

در این بخش، خانم سیما صاحبی شعری از سروده‌های خود را خواند. فریار اسدیان نیز یک «ساقی نامه» که شرحی از وضعیت کنونی ماست و نیز، یک سرودۀ دیگر را به یاد همۀ جانباختگان راه آزادی، برای شرکت‌کنندگان در نشست، خواند.

آن‌گاه، خانم سیما صاحبی و بهرام رحمانی، به جمع‌بندی سخنان خود و جواب به سئوالات و چه باید کردها پرداختند و نشست با یاد و خاطرۀ زنده یادان، محمد مختاری و محمد جعفر پوینده و گرامی‌داشتِ یاد و خاطرۀ همۀ جانباختگان راه آزادی، پایان یافت.

انجمن قلم ایران در تبعدید

25 دسامبر 2014

* علاقه‌مندان می‌توانند مجموعه سخنرانی های این نشست را در لینک زیر گوش کنند.

مجموعه سخنرانی های نشستِ پالتالکی شانزدهمین سالگرد قتل‌های سیاسی پاییز 1377 انجمن قلم ایران در تبعید

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here