معرفی سه کتابِ تازه نشر در استکهلم

0
13

تازه‌های نشر کتاب ارزان(استکهلم)

«نشرِ کتابِ ارزان» در استکهلم، در واپسین روزهای پایانیِ سالِ ۲۰۱۵، سه کتاب را روانه‌ی بازارِ کتاب کرد.

«خواهرز»؛ مجموعه شعرهای کوتاهِ امین افضل‌پور، «وحشت و فلاکتِ کمرشکنِ جامعه‌ی ایران در سال ۱۳۹۳»؛ مجموعه تعملات، یادداشت‌ها و تحلیل‌های وقایعِ سال ۱۳۹۳ توسط بهرام رحمانی(دبیر انجمن قلم ایران در تبعید)، و «عقربِ درون»؛ قصه‌ و روایتی دیگر از واقعه‌ی زلزله‌ی سالِ ۱۳۶۹ در شمال ایران، نوشته‌ی م. روان‌شید.

——————

«خواهرز» مجموعه شاعرانه‌های کوتاهی است که بدون شک یک‌بار باید خوانده شود.

امین افضل‌پور(تاراز) در مجموعه شعرِ «خواهرز»، شاعرانگی‌های کوتاه و گاه بکری را به نمایش می‌گذارد که تصاویری روزمره، اما دیده نشده از پیرامونِ ماست.

 

شاید مرگ

شیرین است

که انسان را شکلاتی می‌پیچند.

 

کتابِ «خواهرز» شاید نه یک مجموعه شعرِ تمام عیار، که پیشنهادهایی شاعرانه برای دیدن باشد، پیشنهادهایی که افضل‌پور از زاویه‌ای دیگر و جایگاهی دیگر، می‌بیند و می‌نویسد. روزمره می‌نماید «خواهرز»، اما روزمره‌ای که نه تو گفته‌ای نه من، افضل‌پور است که می بیند و می‌نویسد‌شان، و از این روست که این مجموعه قابل تامل و تفکر می‌شود.

 

بی‌وفایی

از همین کتاب‌ها آغاز شد

آنجا که فهمیدیم

پای سوم‌شخصِ مفرد هم در میان است.

———————————-

 

«وحشت و فلاکت کمرشکن در جامعه ایران» مجموعه‌ای است از تعملات و تحقیقاتِ رحمانی که همزمان با موضوع‌های اتفاق افتاده در ایران، به رشته‌ی تحریر در آمده‌اند.

بهرام رحمانی سال‌هاست که با انتشار کتاب‌هایش ثابت کرده که وقایعِ ایران را روزبه‌روز رصد ، و با نگاهی انتقادی، نگران و با دلسوخته‌گی دنبال می‌کند. وقایعی که با تجزیه  و تحلیلی دقیق و به موقع، خواننده را به آگاهی، تامل و دقت در وقایع وامیدارد.

رحمانی تحلیل‌گر و در نوشتار، منتقدی بی‌طرف است، و همین نوشته‌ها و آثار و نظراتِ او را ارزش‌مند می‌کند.

بهرام رحمانی بدون شک دشمنِ همیشگیِ حکومتِ اسلامی در ایران است، اما آنچه که قلمِ او را متفاوت می‌کند، صداقت در نگاه، بی‌طرفی و عدمِ دخالتِ نقطه‌نظرهای شخصی در تحقیق و تحلیل‌هایش است. رحمانی بی‌آنکه بخواهد نظر و اعتقادش را به خواننده تحمیل کند، تنها به تحلیلِ وقایعه‌ی اتفاقیه‌ی ایران می‌نشیند و تصمیم‌گیری و نتیجه را به خواننده واگذار می‌کند.

کتابِ «وحشت و فلاکتِ کمرشکن در ایران» از همین قلم و نگاه است که وقایعِ جامعه‌ی ایران را به نقد و تحلیل می‌نشیند.

———————-

 

روایتی دیگر است«عقربِ درون»، روایتی دیگر از زلزله‌ی سهمگینِ شمالِ ایران در سالِ ۱۳۶۹.

رودبار، منجیل، هرزویل… روحِ انسان است که در این کشاکشِ ویرانگر، ویران می‌شود.

 

روان‌شید در این قصه‌ی کوتاه، نگاهی دیگرگونه به فاجعه می‌کند. جهانِ واقع با جهانِ ذهن در هم می‌آمیزد و تخیل، لابه‌لای ویرانه‌های درون و بیرون، واقعه را از نگاهِ گشته‌شدگان می‌بیند.

زندگان و مردگان در قصه‌ی کوتاهِ «عقربِ درون» به یک اندازه می‌میرند…

 

———————-

علاقه‌مندان به تهیه‌ی هریک از کتاب‌های منتشر شده، می‌توانند با نشانی‌های زیر، با کتاب‌فروشی و نشرِ کتابِ ارزان در استکهلم، تماس بگیرند:

۲۴ ۶۹ ۴۹۲ ۰۷۰ و ۰۹ ۷۷ ۷۵۲ ـ ۰۸

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here