سوء‌استفاده وقیحانه از نام زنده‌یادان مختاری و پوینده، و افزایش مبلغ ترور سلمان رشدی

0
26

ییانیه انجمن قلم ایران‌(در تبعید)

=================== 

مانی حقیقی فیلم‌ساز و کارگردان در هفتم اسفند ۱۳۹۴، عکس انگشت رای داده خود را در فیس‌بوک منتشر کرده و کنار انگشت رای داده خود، نام‌های زنده‌یادان پوینده؛ مختاری و فروهرها چنین نوشته است: «به‌یاد این چهار نفر با تردید به‌‌لیست کامل اصلاح‌طلبان رای دادم».

در فهرست کامل اصلاح ‌طلبان برای مجلس خبرگان در کنار نام قاتلانی چون هاشمی رفسنجانی رییس جمهور دوران ترورهای پی‌در‌پی روشنفکران و نویسندگان و کنشگران سیاسی در داخل و خارج کشور، ری‌شهری یکی از قاتلان کشتارهای زندانیان سیاسی، دری نجف‌آبادی وزیر قتل‌های زنجیره‌ای هم به‌چشم می‌خورد. بر اساس اسنادی که در دادگاه منتشر شد؛ گروه سعید امامی از او در باره اجرای «طرح حذف روشنفکران منتقد و اعضای کانون نویسندگان و…» می‌پرسد. طرح به‌‌دوران وزارت فلاحیان و ریاست جمهوری رفسنجانی‌(سر لیست همین فهرست) تهیه شده بود. دری نجف‌آبادی، در سمت وزیر اطلاعات دستور اجرای طرح را صادر کرده بود.

مانی حقیقی، خطاب به‌‌‌مختاری و پوینده، می‌گوید: «امیدوار است کار درستی کرده باشد که به‌‌قاتلان‌شان رای داده

 بحث در این‌جا رای دادن شهروندان عادی نیست، بلکه آن بخش از به‌اصطلاح روشنفکران و هنرمندان است که مدعی راهنمایی همین شهروندان را دارند. در حالی که روشنفکر و هنرمند واقعی با مردم همره است نه با قدرت‌مندان و حاکمان مستبد؛ نه با ‌حکومتی که آزادی‌ستیز و زن‌‌ستیز و عدالت‌‌ستیز است. چگونه می‌توان با حکومتی که صدها هزار انسان را اعدام و یا ترور و زندانی کرده است، همراه شد؟! چرا چونان روشنفکران و هنرمندانی در موقعیت‌های حساس و مهم تاریخی جامعه ایران، هنگامی که گفتگو از منافع مردم در میان است و مردم نیاز به‌‌همراهی هنرمندان دارند تا صدایشان به‌گوش حکومت برسد، می‌گویند سیاست به‌‌ما ربطی ندارد؛ ما سیاسی نیستیم. هنر از سیاست جداست و از این نوع توجیه‌ها! اما هنگامی پای منافع حکومت به‌میان می‌آید آماده‌اند در وقاحت و چاپلوسی با هم مسابقه بگذارند و

آذرماه سال ۱٣۷۷ در تاریخ ایران، ماهی سیاه و هولناک و ماندگار است. در این ماه، جنایتی سازمان‌‌یافته و هولناک در جامعه ما رخ داد که طی آن چندین انسان آزاده و روشنفکر به‌‌وحشیانه‌ترین شیوه به‌‌قتل رسیدند؛ شماری از هموندان کانون نویسندگان ایران، از جمله محمد مختاری و محمدجعفر پوینده نیز، در میان جان باخته‌گان بودند.

آمران و عاملان آن جنایت‌ها، کسانی بودند که حقوق مردم و آزادی اندیشه و بیان در نزدشان، نه تنها معنایی ندارد، بلکه هر کسی حق‌خواهی و عدالت‌خواهی کند باید زندانی و شکنجه و اعدام و یا ترور شود. چنان‌که چندی بعد در دادگاه‌های نمایشی‌شان روشن شد، آنان با تکیه بر قدرت سیاسی، آهنگ آن داشتند که مخالفان عقیدتی و سیاسی خود را در ابعادی بسیار گسترده‌تر از آن‌چه در آذر ماه رخ داد، فیزیکی از میان بردارند.

اما پروندۀ قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای، هیچ‌گاه به‌‌روشنی در برابر مردم گشوده نشد تا همگان آگاه شوند که وقوع چنین فاجعه‌هایی، ریشه در تفکر حاکم و در راس قله قدرت دارد.

محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، نویسندگانی توانا و آزاداندیش بودند که بخشی عمده از زندگی کوتاه و پربار خود را در راه مبارزه با جهل و استبداد سپری کردند و سرانجام جان گرامی خود را در راه دفاع از آزادی اندیشه و بیان از دست دادند.

 موضوع دیگر، در رابطه با تأکید مجدد بر ‌‌قتل نویسنده و شهروند یک کشور دیگر، یعنی قتل سلمان رشدی است. به‌ گزارش رسانه‌های خبری ایرانی، سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتالی «انقلاب اسلامی» برای ترور سلمان رشدی جایزه ۶٠٠ هزار دلاری تعیین کرد.

نام ۴٣ موسسه و رسانه شرکت‌ کننده در این نمایشگاه، که بودجه بسیاری از آن‌ها توسط سپاه و بسیج و سایر نهادهای حکومتی تامین می‌شود در فهرست تامین‌کنندگان این جایزه نقدی دیده می‌شوند.

«خبرگزاری فارس»، «خبرگزاری بسیج» و «بسیج پرس» از جمله رسانه‌های وابسته به ارگان‌های امنیتی‌-‌پلیسی هستند که دویست‌وسی میلیون تومان از این جایزه را پذیرفته اند.

این جایزه، به‌ مناسبت سال ‌روز صدور حکم «ارتداد» نویسنده انگلیسی هندی تبار از سوی آیت‌الله خمینی، بنیا‌ن‌گذار حکومت جهل و جنایت اسلامی تعیین شده است.

در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ نیز، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای، در بنیاد پانزده خرداد، با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن فیلم «معصومیت مسلمانان» جایزده قتل رشدی را به‌‌مبلغ هشت میلیارد تومان افزایش داده بود.

سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیه‌های شیطانی» در سال ۱۹۸۹، به ‌مناسبت همین کتاب با صدور فتوایی از سوی خمینی محکوم به‌ نابودی شد و سال‌ها در حفاظت پلیس اسکاتندیارد، پنهانی زندگی می‌کرد.

پس از مرگ خمینی، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر کنونی حکومت اسلامی، اعلام داشت که فتوای آیت‌الله خمینی هرگز لغو شدنی نخواهد بود.

منصور امینی، دبیر این نمایشگاه، از ۴۰ مؤسسه و نهاد با ذکر مبلغ برای اجرای حکم اعدام، نام برده است.

پیش‌تر، بنیاد ۱۵ خرداد حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار جایزه، برای اجرای حکم اعدام رشدی تعیین کرده بود. این مبلغ در سال ۲۰۱۲ به ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رسید. بنیاد ۱۵ خرداد یکی از نهادهای حکومت اسلامی در ایران به‌شمار می‌آید و زیرنظر رهبر حکومت اسلامی اداره می‌شود. اینک با توجه به‌‌پولی که از سوی نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال تعیین شده، این جایزه به‌حدود ۴ میلیون دلار رسیده است. سهم خبرگزاری فارس نیز ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.

تارنمای خامنه‌ای در سال‌گرد صدور فتوای قتل سلمان رشدی پشتیبانی پایدار خامنه‌ای از این فتوا را بازتاب داده بود. تارنمای او در مهر ماه سال جاری، متنی را به‌مناسبت هفدهمین سال‌گرد صدور فتوای قتل سلمان رشدی توسط خمینی منتشر کرد. در این متن اشاره می‌شود که اعتراض‌ نخستین برخی از مسلمانان هندوستان و پاکستان به‌‌کتاب «آیات شیطانی» بیش‌تر حقوقی یا به‌‌صورت راه‌پیمایی بوده است و تنها آیت‌الله خمینی بود که چند ماه بعد از این کنش و واکنش‌ها، به‌‌یک‌باره، فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

دولت حسن روحانی، در اعتراض به‌‌حضور سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از حضور ناشران ایرانی در این بازار جهانی کتاب جلوگیری کرد.

وزارت ارشاد دولت حسن روحانی، تصمیم مسئولان نمایشگاه مبنی بر دعوت از رشدی را باعث «خدشه‌دار شدن عواطف و احساسات مسلمانان سراسر جهان» دانسته است. این وزارتخانه ضمن «والا و ارزشمند» خواندن آزادی­ بیان، از مسئولان نمایشگاه فرانکفورت خواست که با تدبیرهای درست، فرصت تعامل با دولت‌ها و ملت‌های مسلمان را گسترش دهند.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت روز سه‌شنبه ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵ برابر با ۲۱ مهر ۱۳۹۴، در مراسمی مربوط به‌خود، رسمی گشایش یافت. یکی از میهمانان ویژه این مراسم سلمان رشدی بود.

می‌بینیم که حکومت اسلامی ایران، با پای‌فشاری دوباره بر قتل سلمان رشدی، در پی زهرچشم گرفتن از نویسندگان و هنرمندان مخالف خود، به‌‌ویژه فعالان کانون نویسندگان ایران است.

کانون نویسندگان ایران، کانون نویسندگان ایران در تبعید و انجمن قلم ایران در تبعید، در این سال‌ها، همواره از خواست برحق خانواده‌های قربانیان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای مبنی بر محاکمه علنی آمران و عاملان این جنایت‌ها، پشتیبانی کرده‌اند و هنوز هم می‌کنند.

این نهادهای دموکراتیک نویسندگان ایران در داخل و خارج از کشور، هم‌چنین خواستار رعایت حقوق کودکان، رعایت حقوق مزدبگیران، رعایت حقوق پناه‌جویان و مهاجران، لغو آپارتاید جنسی، تامین امنیت، آزادی‌های مدنی و حقوق شهروندی برای همگان، لغو سانسور، آزادی زبان‌های مادری، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها، آزادی کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی و اجتماعی و لغو حکم اعدام هستند.

ما از همه نیروهای آزاده، به‌‌ویژه مسئولان و هموندان پن جهانی و نهادهای دموکراتیک نویسندگان و هنرمندان جهان، خواهان پشتیبانی از مبارزه بر حق و عادلانه و آزادی‌خواهانه مردم و کانون نویسندگان ایران و محکوم‌کردن حکومت اسلامی ایران هستیم.

 

انجمن قلم ایران در تبعید

۴ مارس ۲۰۱۶

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here