بیانیه انجمن قلم ایران‌(در تبعید)، به‌مناسبت هیجدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و جعفر پوینده!

0
29

در هیجدهمین سالگرد قتل محمد مختاری و جعفر پوینده و شمار دیگری از نویسندگان و فعالان سیاسی، یاد همه جان باختگان راه آزادی را گرامی می‌داریم.

حکومت اسلامی ایران، از همان روزهای نخست به قدرت رسیدنش، تهدیدهای خود را علیه مخالفان، نویسندگان سکولار و منتقد حاکمیت، رسانه‌های مستقل و هم‌چنین نهادهای دموکراتیک مردمی و کانون نویسندگان ایران، آغاز کرد. اما، همه پیشگامان راه آزادی، نه تنها مرعوب این فضای وحشت و ترور نشده، بلکه در در برابر هرگونه فشار و سانسور، ستم و سرکوب با صدایی رساتر برای پشتیبانی از ستم ‌دیدگان، مقاومت کرده و می‌کنند.

خواست محوری انجمن قلم ایران در تبعید «آزادی اندیشه و بیان به ‌یکسان برای همگان» است و مخالف سرسخت سانسور و اختناق و سرکوب در ایران و جهان است. به ‌باور ما، مطرح ‌شدن خواست آزادی بیان و اندیشه تا کنون در بیشتر حرکت‌های موجود نشان داده که سرکوب آزادی بیان و اندیشه از سوی استبداد حکومت اسلامی ایران، می‌تواند به ‌خواستی فراگیر و عمومی تبدیل شود. بازتاب گسترده جهانی و داخلی متن ۱۳۴ نویسنده در آن سال‌ها، حاکمیت را به ‌حدی وحشت‌زده کرد که وزارت اطلاعات آن ماموریت یافت تا برای خنثی کردن تاثیر اجتماعی این حرکت، نویسندگانی را مجبور کند که امضای خود را در روزنامه‌ها پس بگیرند. در نتیجه، شماری از امضا کنندگان این نامه، تهدید و ترور شدند و یا به ناگزیر، به‌ خارج کشور گریختند.

دست رییس جمهوری وقت هاشمی رفسنجانی و علی فلاحیان، وزیر اطلاعات دولت او، در سرکوب و شکنجه و قتل، بیش از پیش بازتر شد. هراس از بحران و خیزش اعتراض­های مردمی، سران سیاسی و امنیتی کشور را به ایجاد فضای ترس و ترور، سوق داد. مقام­های وزارت اطلاعات با قتل سعید سیرجانی، به‌ روشنی پیام‌شان به نویسندگان عضو جمع مشورتی کانون بود؛ چرا که حکومت از فعالیت‌های گروهی هراس بیش‌تری دارد تا از فعالیت‌های فردی.

قتل‌هایی که پسین­تر به «قتل‌های زنجیره‌ای» معروف شد، در دهه‌های پیش از آن نیز به ‌گونه­های مختلف طراحی، تدوین و اجرا شده بودند. هدف اصلی حکومت اسلامی، حفظ حاکمیت و غارت اموال عمومی جامعه است و بس!

متن‌های روزنامه هایی چون کیهان و برنامه‌هایی چون برنامه «هویت»، رابطه مستقیمی با این قتل‌ها و سیاست‌گذاری‌های امنیتی نظام حاکم دارند.

فاجعه قتل‌های سیاسی – عقیدتی در این نزدیک به چهار دهه، تا کنون از برخی جهاتِ مهم، مورد اعتراض، نقد و ریشه‌یابی قرارگرفته‌اند. اما هنوز زوایای پنهان و کتمان‌شده آن به ‌علت فضای سنگین سرکوب و اختناق بر کشور، هم‌چنان ناروشن باقی مانده، و آنان که جرات ورود به ‌این زوایا را به ‌خود داده‌اند، متحمل هزینه‌هایی سنگینی شده‌اند، اما با این وجود هرگز سکوت نکرده‌اند.

کانون نویسندگان ایران در این نزدیک به چهار دهه حاکمیت خونین و رعب و وحشت و سانسور حکومت اسلامی ایران، همواره بر نکته­های مهم و کلیدی مسایل ایران، به‌ ویژه درباره قتل‌های زنجیره‌ای تاکید کرده و خواهان روشن ‌شدن این زوایای پنهان شده است. نخست این که شمار کشته شدگان در قتل‌های زنجیره‌ای، بسیار بیش از آن است که به ‌کشتار چهار نفر، یعنی پروانه اسکندری، داریوش فروهر، محمد مختاری و جعفر پوینده محدود شوند. از آن زمان به‌ بعد، افزون بر ده‌ها نام دیگر، می­توان از زنده ‌یادان غفار حسینی، مجید شریف، احمد میرعلایی، علی اکبر سعیدی سیرجانی، احمد تفضلی، ابراهیم زال‌زاده، مجید شریف، پیروز دوانی، حمید حاجی‌زاده و فرزند خردسالش، کارون و… به عنوان کشته شدگان در قتل­های زنجیره­ای نام برد.

حکومت اسلامی، هم‌چنین در پی آن بود که شمار دیگری از نویسندگان را که با اتوبوس به سوی ارمستان در سفر بودند تا در یک کنگره فرهنگی در ایراوان شرکت کنند، با سقوط آن اتوبوس به ‌اعماق دره، کشتار گروه بزرگی از روشنفکران سرشناس کشور را با این شیوه رذیلانه رقم بزند، که البته در این جنایت، ناکام ماند. نکته دیگر آن که آمران این قتل‌ها را باید در رده‌هایی بالاتر از رده ماموران دون پایه از نوع سعید امامی و مصطفی کاظمی و امثال آن‌ها جستجو کرد.

انجمن قلم ایران در تبعید، در هیجدهمین سالگرد قتل وحشیانه و تبه‌کارانه جعفر پوینده و محمد مختاری و…، با صدای بلند خواستار توقف ترور و اعدام، سرکوب و شکنجه و هرگونه تبعیض و ستم جنسیتی و مذهبی در ایران است. از این‌رو، انجمن قلم ایران در تبعید، از همه نیروها و تشکل‌های آزادی‌خواه، دموکراتیک و عدالت‌جوی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در جهان می‌خواهد که حکومت اسلامی ایران را به ‌دلایل بالا و جنایت‌های بی‌شمارش علیه بشریت، محکوم کنند و از مبارزات بر حق و عادلانه همه نیرو‌های آزادی‌خواه و مساوات ‌طلب ایران دفاع نمایند!

 

یاد پوینده و مختاری و همه جان ‌باختگان راه آزادی و عدالت اجتماعی گرامی باد!

 

انجمن قلم ایران در تبعید

آذر ماه ۱۳۹۵ – نوامبر ۲۰۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here