پیام تسلیت کانون نویسندگان به مناسبت درگذشت مجید مددی

0
23
مجید مددی درگذشت

مجید مددی ، نویسنده ، مترجم ، استاد دانشگاه و عضو قدیمی کانون نویسندگان ایران ، روز دو شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

مجید مددی دانش آموخته ی علوم سیاسی و تحصیل کرده ی فلسفه سیاسی در کشور انگلستان بود . وی از دوره ی نوجوانی در کنار تحصیل و مطالعه ی آثار ادبی و فلسفی ، به صفوف مبارزان راه آزادی پیوست.

مددی پژوهشگر و مترجمی توانا بود . او با احاطه ای که بر فلسفه ی سیاسی و مباحث نظری در حوزه ی علوم اجتماعی و نظریه های ادبی داشت ، تعدادی از مهم ترین کتاب ها و مقالات نویسندگان و اندیشمندان غربی را همراه با شرح و تفسیر انتقادی به زبان فارسی برگرداند.

کتاب علم و ایدئولوژی لویی آلتوسر با ترجمه ی مجید مددی همراه با شرح و تفسیرهای مفصل و روشنگرانه ، یکی از جامع ترین آثاری است که از آن فیلسوف معاصر در زبان فارسی موجود است.

فلسفه و هنر از دیدگاه مارکس ، اثر میخائیل لیف شیتنر ، مارکسیسم و اخلاق ، اثر یوجین کامنکا ، سه چهره ی دموکراسی ، اثر کرافورد رومک فرسون ، از خودبیگانگی انسان مدرن ، اثر فریتس پاینهایم از جمله ترجمه های مددی هستند. علاوه بر این مقالات متعددی در باب فلسفه سیاسی و مباحث ادبی و فرهنگی از زنده یاد مجید مددی به یادگار مانده است.

کانون نویسندگان ایران درگذشت مجید مددی را به خانواده ی ایشان و به جامعه ی فرهنگی و ادبی مستقل ایران تسلیت می گوید و در مراسم یادبود او در کنار خانواده اش خواهد بود.

 

کانون نویسندگان ایران

۱۶ مرداد ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here