خبر…… ابلاغ حکم دادگاه تجدید نظر به بکتاش آبتین

0
16

خــبـــر
—————————–
ابلاغ حکم دادگاه تجدید نظر به بکتاش آبتین
دادگاه تجدید نظر کرج پنجاه میلیون ریال جریمه‌ی نقدی بکتاش آبتین شاعر ، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران را تایید کرد. پیش‌تر، در یازدهم خرداد سال جاری ، شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج بکتاش آبتین را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی (بدل از حبس) و سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی محکوم کرده بود. کانون نویسندگان ایران و بسیاری از نویسندگان و هنرمندان به این حکم اعتراض کردند و آن را مصداق سرکوب آزادی بیان دانستند. در حکم دادگاه تجدید نظر سه ماه کار اجباری آبتین حذف شده است.
پاییز ۱۳۹۵ ماموران امنیتی و انتظامی مانع برگزاری مراسم کانون نویسندگان ایران به‌مناسبت سالگرد قتل زنده‌یادان محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در گورستان امامزاده طاهر کرج شدند. در یکی از یورش‌های ماموران به جمعیت، بکتاش آبتین و مزدک زرافشان (فرزند ناصر زرافشان عضو کانون و یکی از وکلای پرونده قتل‌های سیاسی پاییز ۱۳۷۷) مورد ضرب و جرح قرار گرفتند. در این حمله صورت مزدک به شدت آسیب دید. آنها سپس بازداشت و سه روز بعد به قید کفالت آزاد شدند. بیرون بازداشتگاه بکتاش آبتین از صورت آسیب دیده‌ی مزدک زرافشان عکس گرفت و آن را درصفحه‌ی اینستاگرام خود قرار داد. دادستانی کرج برای انتشار این عکس پرونده‌ای تشکیل داد و آبتین را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” بارها احضار و بازجویی کرد و سرانجام روز ۱۱ خرداد حکم دادگاه را به او ابلاغ کرد: پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی (بدل از حبس) و سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی .
بکتاش آبتین به حکم صادره اعتراض کرد و پرونده به دادگاه تجدید نظر فرستاده شد. چند رور پیش حکم این دادگاه مبنی بر تایید پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی به آبتین ابلاغ شد. گفتنی است که در این مدت برای کار فیلم‌سازی آبتین نیز مانع‌های زیاد تراشیده شد و او عملا نتوانست به کار و معیشت خود در تهران سامان دهد و در مضیقه‌ی بسیار قرار گرفت.
بکتاش آبتین یک ماه دیگر فرصت دارد تا جریمه‌ی نقدی را بپردازد.

Bild könnte enthalten: 1 Person, Nahaufnahme

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here