گزارش/یادبود سالگرد و سد امنیتی

0
9

گــزارش
—————————-
یادبود بیستمین سالگرد و سد امنیتی
امروز چمعه شانزدهم آذر مراسم یادبود بیستمین سالگرد قتل سیاسی دو عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران با ممانعت ماموران امنیتی و انتظامی روبرو شد.
در بیانیه‌ای که سه روز پیش کانون نویسندگان ایران منتشر کرد اعلام شده بود ساعت ۳ روز شانزدهم آذر در گورستان امامزاده طاهر بر مزار محمد مختاری و جعفر پوینده “یادشان را گرامی می‌داریم”. نزدیک ساعت ۳ شماری از اعضای کانون و مردم توانستند به داخل گورستان بروند اما دقایقی بعد، پس از آنکه ماموران عکاس و فیلمبردار از آنها عکس و فیلم گرفتند مجبورشان کردند گورستان را ترک کنند. ساعاتی پیش از آن ماموران گورستان و خیابان مقابل آن را به تصرف خود درآورده بودند و سپس با بستن درهای گورستان از ورود مردم جلوگیری ‌کردند. هر دم بر تعداد مراجعان افزوده می‌شد اما درها همچنان بسته و ماموران زیادی پشت و جلوی آنها ایستاده بودند. چند تن از اعضای کانون و هیئت دبیران سعی کردند با گفتگو با فرمانده ماموران انتظامی و گوشزد کردن حق و حقوق خود به مثابه‌ی شهروند امکانی برای ورود حاضران پیدا کنند اما از آن سو مدام این جمله‌ تکرار می‌شد: دستور دارم نباید برگزار شود.
این سومین سال است که از ورود به گورستان نیز جلوگیری می‌کنند و حتی مردم عادی که برای امور دیگری به آنجا می‌روند با مشکل مواجه می‌شوند.
داخل گورستان و حیابان بیرون آن انباشته از ماموران انتطامی و امنیتی و اتومبیل‌هایشان بود. شماری از آنها مشغول فیلم برداری و عکس گرفتن از اعضای کانون و مردم بودند. امسال ماموران زن نیز این لشکر انتظامی و امنیتی را همراهی می‌کرد. سرانجام این لشکر موفق شد از مراسم یادبود برای دو کشته‌‌ای که قتل‌‌شان به دست ماموران وزارت اطلاعات، رسما پذیرفته شده است جلوگیری کند.
بر پوستری که کانون نویسندگان برای مراسم امسال تهیه کرده بود گزین‌گویه‌ای نوشته شده است: پرونده‌ی همچنان باز؛ دادخواهی تا انجام

Bild könnte enthalten: 4 Personen, Personen, die stehen, Baum und im Freien

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here