کانون نویسندگان ایران: گرامی باد هشت مارس، روز جهانی زن!

0
5


 

 

 

گرامی باد هشت مارس، روز جهانی زن!

 

هشت مارس فرصتی است برای گرامیداشت مسیری که جنبش­ های زنان در صد و پنجاه سال اخیر پیموده ­اند و بیش از آن فرصتی است برای سخن گفتن از دشواری­ هایی که جهان تا رسیدن به برابری پیش رو دارد. مسیری که با اعتراض به نابرابری­ های قانونی و حقوقی آغاز شد و با آگاهی­ بخشی درباره­ ی کلیشه­ ها و ساختارهای پنهان نظام مردسالار گسترش یافت، اکنون هر گام کوچک و بزرگی در راه برابری را در بر می­گیرد.

مسیر مبارزات زنان در ایران پر فراز و نشیب بوده است. پس از انقلاب ۱۳۵۷ نظام حاکم برخی دست­آوردهای زنان را از آنان ربود و به دنبال آن مبارزاتی تازه در برابر قوانین تبعیض ­آمیزی چون قوانین نابرابر خانواده، حجاب اجباری، ممنوعیت صدای زنان خواننده و … شکل گرفت که تا به امروز ادامه یافته است. در کنار موانع قانونی، قوانین نانوشته و تبلیغاتِ هدفمندِ حکومت نیز عرصه را بر زنان و هر کسی که در راه برابری جنسیتی گام برمی­دارد، تنگ­تر کرده است.

در چهل سال اخیر، زنانِ هنرمند، نویسنده و شاعر نیز، مانند دیگر زنان این سرزمین، رنجی مضاعف را تحمل کرده­اند و همزمان در تغییر وضعیت نابرابر موجود کوشیده­ اند. سایه­ ی تبعیض ­ها و سیاست­گذاری های حکومت همواره بر روند خلق و ارائه ­ی آثار آنان سنگینی کرده است. کنسرت­ های بانوان، که زمانی با تلاش­ های بسیار به عنوان راهکاری برای شنیده شدن صدای زنان آغاز شده بود، همچنان برای اجرا با محدودیت ­های مکانی و زمانی مواجه است، از تبلیغات محیطی محروم است و به علت ممنوعیت فیلمبرداری و عکاسی، تصویری از آنها در حافظه ­­ هنری این سرزمین باقی نمی ­ماند. آثار زنان شاعر و نویسنده به شکل­ های پیچیده ­تری سانسور می ­شود. پرداختن به مسائل زنان همچنان می ­تواند هر مؤلفی را در معرض سانسور قرار ­دهد. برخی «اصلاحیه ­ها» تنها بر آثار زنانِ نویسنده و شاعر اعمال می­ شود. تیغ سانسور در مواجهه با آثاری که کلیشه ­های جنسیتی و چارچوب­ های مطلوب حاکمیت را می ­شکند بسیار بُرّنده ­تر عمل می­ کند. حتی در بازار کتاب نیز پررنگ کردن آثاری که قالب­ های موجود را می ­پذیرند یا تأیید می­ کنند در راستای به حاشیه راندن آثار انتقادی عمل می ­کند.

در چنین فضایی است که زنانِ آگاه، نوشتن و خلق آثار هنری را به مبارزه­ ای دائم و رو به جلو تبدیل کرده ­اند. آنها انکارکنندگانِ وضعیت موجودند. ساختار به ظاهر استوار مردسالار را نشانه می ­گیرند و روش­ های پیچیده و پنهان سانسور را به عقب می ­رانند.

کانون نویسندگان ایران روز جهانی زن و مبارزات همه­ ی انسان­ های برابری­ خواه را گرامی می ­دارد و برای برداشتن گام ­هایی بلندتر و کاراتر کنار آنان می ­ایستد.

 

کانون نویسندگان ایران

۱۵ اسفند ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here