خــبــــر —- آزادی بیان بر مدار حصر و استثنا جولیان آسانژ یکی از بنیان‌گذاران سایت افشاگر ویکی‌لیکس با همکاری دولت و سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.

0
13

خــبــــر
———————-
آزادی بیان بر مدار حصر و استثنا
جولیان آسانژ یکی از بنیان‌گذاران سایت افشاگر ویکی‌لیکس با همکاری دولت و سفارت اکوادور در لندن بازداشت شد.
سایت ویکی‌لیکس نوشت: پلیس بریتانیا به داخل سفارت اکوادور دعوت شده و آسانژ را بازداشت کرده است.
به دنبال لغو پناهندگی جولیان آسانژ از سوی اکوادور، پلیس بریتانیا امروز (۱۱ آوریل) با حضور در سفارت این کشور در لندن او را بازداشت کرد.
رئیس جمهوری اکوادور پیش‌تر گفته بود که آسانژ شرایط پناهندگی خود را نقض کرده است.
ویکی لیکس هفته گذشته هم به نقل از «یک مقام عالی‌رتبه در دولت اکوادور» خبر داده بود که دولت این کشور قصد دارد آسانژ را از سفارت خود در بریتانیا اخراج کند و با بریتانیا برای بازداشت او به توافق رسیده است. دلیل این مسئله انتشار گزارش‌هایی درباره «فساد مالی» لنین مورانو، رئیس جمهوری اکوادور از سوی ویکی لیکس اعلام شده بود.
آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور به سر می‌برد. او پس از آنکه دادگاهی در بریتانیا رای به استرداد او به سوئد داد، از بیم بازداشت و استرداد به آمریکا، به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.
وب سایت ویکی‌لیکس مطالبی دربارهٔ کشتارهای غیرقانونی در کنیا، دفع زباله‌های سمی در ساحل عاج، کتاب‌های راهنمای کلیسای ساینتولوژی (کلیسای علم‌شناسی)، وضعیت اسیران ارتش آمریکا در بازداشتگاه گوانتانامو و عملکرد بانک‌هایی مانند کوپتینگ و جولیوس بائر منتشر کرده‌است.
در سال ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس اسناد جنگ عراق از جمله ویدیوی کشتار غیر نظامیان در عراق توسط بالگردهای ارتش آمریکا، و افشاگری جنگ افغانستان را درباره‌ی درگیری آمریکا در این جنگ‌ها منتشر کرد که برخی از آن‌ها اسناد محرمانه بوده‌اند. در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس و پنج همکار مطبوعاتی اشپیگل، نیویورک تایمز، لوموند، گاردین و ال پایس شروع به انتشار شنودهای غیرقانونی دیپلماتیک آمریکا -افشای اسناد دیپلماتیک آمریکا- کردند.
آسانژ در سال ۲۰۱۰ در سوئد متهم به آزار جنسی شد، اما این پرونده در سال ۲۰۱۷ مختومه اعلام شد. با این حال دولت بریتانیا به دنبال بازداشت او به دلیل “نقض آزادی مشروط” بود.
دولت ایالات متحده هم خواستار استرداد آسانژ به آمریکا به دلیل “انتشار اسناد دولتی و نظامی” در وب‌سایت ویکی‌لیکس است.

Bild könnte enthalten: 1 Person
Bild könnte enthalten: 4 Personen, Bart

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here