خبر… سانسور و سرکوب آزادی بیان به زبان ساده

0
15

خــبــــر
————————
سانسور و سرکوب آزادی بیان به زبان ساده
شنبه ۲۴ فروردین: وزارت ارشاد یک فیلم سینمایی را که از ابتدای نوروز در اکران بود، توقیف کرد.
یکشنبه ۲۵ فروردین: ویدا موحد نخستین زن معروف به “دختران خیابان انقلاب” به یک سال حبس محکوم شد.
وزارت ارشاد اعلام کرد فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» را به دلیل « عدم حذف کامل برخی از صحنه‌های اعلامی از سوی شورای پروانه نمایش در برخی از سینماها» توقیف کرده است.
در ایران اکران فیلم‌های کشورهای دیگر ممنوع است و سینما در اختیار فیلم‌های داخلی است که با مجوز وزارت ارشاد ساخته می‌شوند و به نمایش درمی‌آیند.
فیلم«رحمان ۱۴۰۰» پس از چهار هفته نمایش در ۱۴۰ سالن سینما پرفروش‌‌ترین فیلم ایام نوروز بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا «برخی شوخی‌ها و الفاظ» که وزارت ارشاد خواستار حذف آنها شده بود در نسخه‌های نمایش داده شده در برخی سینماها حذف نشده است.
**
ششم دی‌ماه ۹۶ زن جوانی در خیابان انقلاب تهران روی سکوی برق رفت و روسری سفیدرنگ خود را بر سر چوب کرد و در دست گرفت.
وکیل مدافع ویدا موحد، نخستین زنی که در اعتراض به حجاب اجباری روی سکو رفت، گفته است که خانم موحد یک بار دیگر نیز اقدام به این کار کرده و پس از آن به یک سال حبس محکوم شده و در حال حاضر زندانی است.
پیام درفشان، وکیل ویدا موحد زنی که به «نخستین دختر خیابان انقلاب» معروف شده روز یکشنبه ۲۵ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، ضمن اینکه از وکالت خود در این پرونده خبر داد گفت که خانم موحد به یک سال زندان محکوم شده و در حال حاضر در زندان شهرری نگهداری می‌شود.
به گفته آقای درفشان، ویدا موحد برای دومین بار، در تاریخ ۷ آبان ۹۷ نیز «بالای گنبد فیروزه‌ای میدان انقلاب رفته و تعدادی بادکنک رنگی در دست داشته» است که پس از آن بار دیگر بازداشت شد.
به گفته پیام درفشان، خانم موحد در همان محل بازداشت و سرانجام ۱۱ اسفند گذشته حکم او اعلام شد.
بنابر همین گزارش، «مجتمع قضایی ارشاد» ویدا موحد را به خاطر «تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد و «این حکم قطعی شده است».

Bild könnte enthalten: eine oder mehrere Personen, Personen, die stehen, Hut und im Freien

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here