هرمز ناصر شریفی: ممنوعیت موسیقی آزاد خیابان

0
72

یــادداشــــت رســیــده
——————————
ممنوعیت موسیقی آزاد خیابان
چند روزی است که خبر ممنوعیت موسیقی خیابانی منتشر شده است. از این پس نوازندگان بدون مجوز وزارت ارشاد نمی‌توانند در کوچه و خیابان برنامه اجرا کنند. معنای “مجوز” را در عرصه‌هایی چون انتشار کتاب بسیار دیده و تجربه کرده‌ایم. مجوز اجرای موسیقی در خیابان نیز با همان رویکرد و معنای مجوز کتاب و فیلم و نمایش و نمایشگاه و … اتخاذ شده است. متنی که در ادامه می‌خوانید یادداشتی است پیرامون این محدودیت و سانسور جدید که هرمز ناصر شریفی عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران نوشته و برای درج در این صفحه فرستاده است. با تشکر از ایشان.
(توضیح: مطالبی که تحت عنوان “یادداشت رسیده” در این صفحه درج می‌شوند نظر نویسندگان آنهاست و لزوما با نطر کانون نویسندگان ایران یکسان نیست).
*******
دردناک است در سرزمین خودت ، غیرخودی باشی، رنجآور است که خودی¬های قلیل به انجام هرکاری مجاز باشند و برای هرچیزی، بی قید و شرط، آزاد و تو، که برای نگرفتنِ دستمزدت، شلاق خورده¬ای یا برای حرفهای سادهات به زندان رفته‌ای، حالا مجبور باشی سرِ مجوز در گریبان کنی و یا برای نواختن سازت در گوشه¬ای از خیابان، که رشوه-اش را به مامور سیری ناپذیر شهرداری هم داده¬ای، هر لحظه از یورش ماموران امنیتی بترسی.
اندک سالی¬ست که گروه¬هایی از پستوها به درآمده¬اند و در کنج¬های شهر برای نان و صدا، موسیقی می¬نوازند و حالا وزارت اطلاعاتِ خودی¬ها از نوای آنها برآشفته است و به مجلس¬شان گزارش کرده که غیر خودی¬ها دارند می¬جنبند و فرماندارشان فریاد کرده است که امنیت خودی¬ها به خطر افتاده و باید سامان داده شود.
و ما اما
هنوز آهنگ¬های خودمان را داریم، شاعرهای خودمان را و شاملو هنوز برایمان می¬خواند که:
بتهایم را می شکنم
تا فرش کنم
بر راهی که تو از آن می گذری
برای شنیدن ساز و سرود من..!

هرمز ناصر شریفی

Bild könnte enthalten: 3 Personen, Schuhe
Bild könnte enthalten: eine oder mehrere Personen, Bart und im Freien

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here