گزارش رونمایی کتاب های شاعران فریار اسدیان، اسد رخساریان و سیاوش میرزاده هموندان انجمن قلم ایران در تبعید در استکهلم و گوتنبرگ سوئد

0
29

گزارشِ رونمایی دفترهای سه شاعر تبعیدی هموندِ انجمن قلم ایران در تبعید

در شهرهای استکهلم و گوتنبرگِ سوئد

 شب های شعر و رونمایی چند دفتر شعر ، نخست در شامگاهِ آدینه، ششم سپتامبر ۲۰۱۹ در استکهلم برگزار شد.  این نشست را رعنا سلیمانی، قصه‌نویس اداره کرد. بهرام رحمانی، عضو انجمن قلم ایران در تبعید، در آغاز هر دو نشست، در بارهٔ فاجعهٔ کتاب و کتاب خوانی و نیز مسئلهٔ سانسور و سرکوب در حکومت اسلامی، گزارشی همه جانبه ارائه داد.

نشست مربوط به رونمایی دفترهای شعر سه شاعر تبعیدی، اسد رخساریان، فریار اسدیان و سیاوش میرزاده در شهر گوتنبرگ سوئد نیز، شامگاهِ هفتم سپتامبر برگزار شد که مدیریت آن با نیکی میرزایی، شاعر و هموند انجمن قلم ایران در تبعید بود. این شب های شعر و سخن با استقبال گرم و پرشور حاضران نیز، همراه بود. پس از پایان شب شعر و سخن در گوتنبرگ سوئد، شاعران در یک گفتگوی صمیمی و دوستانه، به پرسش های مطرح شده، پاسخ دادند.

مجریان پس از خوش‌آمد گویی به شرکت کنندگان و اعلام برنامه، نخست در هر دو شب رونمایی کتاب،  با بیان گزارشی کوتاه  اسامی برخی از نویسندگان و هنرمندان دربند و … را قرائت کردند:

همانگونه که در آفیش تبلیغی این همایش نیز آمده است؛

انجمن قلم ایران‌(در تبعید) در راستای منشور و باور خود به «آزادی بی‌حد و حصر و استثنا اندیشه و بیان»، خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی، عقیدتی، اجتماعی و فرهنگی‌ست و از مبارزه آزادی‌خواهانه جنبش‌های اجتماعی ایران پشتیبانی کرده و به‌ویژه، حکم‌های سنگین و سهمگین بیدادگاه‌های حکومت اسلامی ایران، علیه سه هموندِ کانون نویسندگان ایران؛ رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین را محکوم می‌کند و خواهان لغو بی‌چون و چرای این حکم‌های عصر حجری‌ست.

 در برنامه‌های این شب ها :

نخست بهرام رحمانی، هموند انجمن قلم ایران‌(در تبعید) ، به بررسی کوتاهی از فاجعه کتاب و کتاب‌خوانی و سانسور در حکومت اسلامی ایران پرداخت.

سپس به ترتیب، سه تن از هموندان انجمن قلم ایران در تبعید فریار اسدیان، اسد رخساریان و سیاوش میرزاده، برخی از شعرهای جدیدشان را قرائت کردند.

اما متاسفانه علی اصغر فرداد، به دلایل گرفتاری شغلی نتوانست در این دو شب حضور پیدا کند و از همین رو، پیامی برای ارائه در این دو همایش فرستاد و برای شاعران میهمان آرزوی موفقیت کرد.  

 در پایان  از عزیزان آقایان رضا طالبی ، پدارم پور کریمی ، انور عباسی و پاتوق اندیشه در گوتنبرگ که در برگزاری رونمایی کتاب های شاعران در دو شهر استکهلم و گوتنبرگ همکاری صمیمانه ای داشتند ، سپاسگزاری می کنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here