گــــزارش —– آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۴- ۱۰دی ۱۳۹۸)

0
12

گــــزارش
—————————
آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۴- ۱۰دی ۱۳۹۸)
چهارشنبه ۴دی:
– فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اسماعیل بخشی فعال کارگری در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دزفول، با شکایت وزارت اطلاعات خبر داد.

– مصطفی نیلی وکیل سها مرتضایی از ارسال پرونده سها مرتضایی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران یک روز پیش از اتمام مهلت تودیع قرار وثیقه به دادگاه انقلاب تهران و صدور کیفرخواست علیه وی خبر داد.

– ۹ شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان، تحت عنوان “لیدر اغتشاشات”، در شهرستان بم، کرج و اصفهان بازداشت شدند.

– احمد حاتم پور، شهروند اهل بهبهان، ساعت ۲ بامداد امروز چهارشنبه توسط نیروهای اداره اطلاعات بهبهان در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران بازداشت کننده در زمان دستگیری این شهروند، دلیل بازداشت او را یادداشت‌هایش در فضای مجازی درباره برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان اعتراضات سراسری آبان ماه در بهبهان عنوان کرده‌اند.

– امیر عباسی، فعال سیاسی محبوس در زندان ارومیه در دادگاه انقلاب این شهر به اتهام “توهین به رهبری” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز جاری در زندان ارومیه به او ابلاغ شد.

– ۱۳۵ مستندساز ایرانی طی انتشار بیانیه‌ای در آستانه‌ی ۵ دی ماه مصادف با چهلمین روز جان باختن شهروندان معترض در آبان ماه سال جاری، ضمن ابراز همدری با خانواده‌ی کشته شدگان اعلام کردند که آنچه بر ما مردم این سرزمین‌ گذشت را به سوگ نشسته‌ ایم و در کنار مردم و دوش به دوش آنها روایت خود را از آنچه بر ما گذشت ثبت و حفظ خواهیم کرد.

– مستند «اختاپوس» که قرار بود روز جاری در حوزه هنری اکران شود، با حکم قضایی توقیف و مهدی انصاری کارگردان آن برای ساعاتی بازداشت شد. توقیف این مستند که محتوای آن به مافیای خودروسازی از ابتدای انقلاب ۵۷ تا به امروز می پردازد، در پی شکایت خودروسازان ایرانی صورت گرفته است.

– نرگس محمدی، زندانی سیاسی که همراه با ۷ زندانی سیاسی دیگر در بند زنان زندان اوین به مناسبت بزرگداشت کشته شدگان آبان تحصن کرده بود روز جاری همراه با ضرب و جرح به زندان زنجان تبعید شد.

– مهدی سعیدی سخا، شهروند ۶۴ ساله اهل تبریز و زندانی سیاسی دهه‌ی ۶۰ عصر روز چهارشنبه به‌دست نیروهای امنیتی، توام با خشونت در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

– بنابر اخبار منتشر شده چند روز پیش منوچهر فرامرزی شاعر اهل ماهشهر به ظن همکاری با شبکه تلویزیونی اینترنشنال توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت و سپس به زندان اهواز منتقل شده است.

پنجشنبه ۵ دی:
– امروز مصادف با چهلم شماری از جانباختگان اعتراضات آبان ماه، جو امنیتی شدیدی در تعدادی از شهرهای کشور حاکم شد. نیروهای امنیتی و انتظامی امروز و روز گذشته در شهرهایی ازجمله تهران، کرج، اهواز، ماهشهر، شیراز، بهبهان، شهریار، اسلامشهر، قلعه حسن خان، رشت، تبریز، ارومیه، جوانرود، ایلام و … حضور گسترده‌ای داشتند. همچنین جو شدید امنیتی در اطراف گورستان بهشت سکینه کرج، محل دفن پویا بختیاری، یکی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه برقرار شد. از سوی دیگر گزارش‌هایی از اختلال در خطوط تلفن همراه و اینترنت خانگی در برخی از استان ها منتشر شده است.

– شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم جان‌باختگان در شهرهای کرج، تهران، قزوین، رشت و شهریار به‌دست ماموران امنیتی بازداشت شدند و برخی نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

– حوریه فرج زاده طارانی، خواهر شهرام فرج‌زاده از جانباختگان عاشورای ۸۸ نیز که برای برگزاری دهمین سالگرد برادرش به بهشت سکینه‌ کرج رفته بود به‌دست نیروهای امنیتی بازداشت شد. پوران ناظمی، فعال مدنی و پیام بید رود، فعال آیین یارسانی نیز در جریان مراسم چهلم پویا بختیاری، در گورستان بهشت سکینه کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

– روز جاری مصادف با چهلم شماری از جانباختگان اعتراضات آبان ماه، دست‌کم ۱۱ تن از شرکت کنندگان در مراسم نوید بهبودی، یکی از جان‌باختگان اعتراضات آبان، توسط نیروهای انتظامی در روستای گوراب زرمیخ، از توابع صومعه‌سرا واقع در استان گیلان بازداشت شدند. از میان این افراد دستکم از آزادی با تودیع قرار ۷ تن به نام‌های “ماهرخ روستا، فراز روشن، کاوه مظفری، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، احمد زاهدی لنگرودی و هومان تحریری” ممانعت به عمل آمده است. از میان این شهروندان فروغ سمیع‌نیا، جلوه جواهری و کاوه مظفری از فعالین حقوق زنان هستند و احمد زاهدی لنگرودی نویسنده ، روزنامه‌نگار عضو کانون نویسندگان ایران است.

– حیدر عباس‌زاده فرمانده انتظامی استان خوزستان از بازداشت یک شهروند در ماهشهر به اتهام ارتباط با شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در جریان اعتراضات آبان، خبر داد. لازم به ذکر است که در این گزارش به هویت و محل نگهداری این شهروند اشاره ای نشده است.

– سه شهروند در استان قم به دلیل مدیریت یک کانال تلگرامی بازداشت شدند. فرمانده انتظامی استان قم محتوای این کانال تلگرامی را “ضد انقلابی” خواند. این شهروندان ضمن شعارنویسی، مردم را به برگزاری تجمعات اعتراضی دعوت می‌کرده‌اند. گفتنی است از هویت و نیز سرنوشت افراد بازداشت‌شده خبری در دست نیست.

– ماموران سازمان اطلاعات سپاه صاحب الامر استان قزوین ۲ شهروند را به اتهام “سازماندهی آشوب و ناامنی” بازداشت کردند. در این گزارش اشاره ای به هویت، وضعیت کنونی و محل نگهداری این شهروندان نشده است.

– پنج شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان، تحت عنوان “لیدر و عامل اغتشاشات”، در تهران و دورود استان لرستان بازداشت شدند.

– سپیده قلیان، فعال کارگری از رئیس صدا و سیما و سردبیر بخش خبری ۲۰:۳۰ و آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار تلویزیون دولتی ایران در خصوص تهیه و پخش اعترافات اجباری وی شکایت کرد.

– صبح امروز مصادف با سالگرد حادثه‌ی واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، ماموران حراست این دانشگاه از حضور خانواده‌های قربانیان در محل وقوع این حادثه که برای برگزاری سالگرد درگذشت دانشجویان گرد هم آمده بودند، ممانعت کردند.

– روز جاری چهار شهروند از جمله یک شهروند زن، تحت عنوان “عاملان تحریک مردم در شبکه‌های اجتماعی به تجمع” توسط ماموران امنیتی در شهرستان رشت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

– روز جاری “کیومرث لطیفی” فعال سیاسی اهل سنندج با تودیع قرار وثیقه‌ی ۴۰۰میلیون تومانی از زندان این شهرستان آزاد شد. آقای لطیفی از شهریورماه ۹۸ در پرونده‌ای به اتهام “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام” از زندان به بازداشتگاه سپاه پاسداران در سنندج منتقل شده بود.

– فرشید افتخاری وزیری، شهروند اهل شهریار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. آقای افتخاری پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در اثر شلیک گلوله در شهریار زخمی شده و در حال سپری کردن دوران نقاهت بوده‌است.

– ناصر همتی، پزشک، نویسنده و فعال توییتری ساکن اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. گفته می شود بازداشت این شهروند در ارتباط با فعالیت وی در فضای مجازی و در خصوص مراسم چهلم جانباختگان اعتراضات آبان‌ماه صورت گرفته است.

جمعه ۶ دی:
– ۲ شهروند در اهواز به دلیل مدیریت شبکه‌های مجازی در جریان اعتراضات ودعوت مردم برای شرکت در تجمعات به‌دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند. لازم به ذکر است از هویت و وضعیت کنونی و محل نگهداری این شهروندان خبری در دست نیست.
– سها مرتضایی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به ادامه بازداشت خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

شنبه ۷ دی:
– شعبه‌ی ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر سه عضو کانون نویسندگان ایران را مجموعاً به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم کرد. بر اساس رای صادره که امروز به ناصر زرافشان و راضیه زیدی، وکلای مدافع آنان ابلاغ شده است، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هر یک بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس و بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. کیوان باژن نیز از بابت همین اتهامات و به دلیل نداشتن سابقه‌ی کیفری به ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌ است. آنها پیشتر در دادگاه بدوی مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم شده بودند.

– برخی مسئولان انتظامی در استان‌های قم، اصفهان و گلستان از بازداشت ۱۸ شهروند تحت عنوان “عاملان تحریک مردم برای شرکت در تجمعات” در شهرهای قم، نجف آباد و کلاله، خبر دادند.

– عصر امروز نوشین حکیمی (نوح نژاد)، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه تا پایان دادرسی از زندان بندرعباس آزاد شد. روز پنجشنبه ۵ دی ماه نیز منزل این شهروند فک پلمب شده است.

– روز جاری تعدادی از مسئولین انتظامی استان‌های کرمان، خوزستان و تهران از بازداشت ۳۶ شهروند تحت عنوان “لیدر و عامل اغتشاشات” طی اعتراضات مردمی آبان ماه در این استان‌ها خبر دادند. گفتنی‌ست از هویت و وضعیت این افراد اطلاعی در دست نیست.

– کاظم شریفی، شهروند ساکن شهرستان دماوند، با تودیع قرار وثیقه‌ی ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی پیشتر در جریان اعتراضات آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

– شهنام جذبانی، شهروند بهایی از زندان گنبد آزاد شد. آقای جذبانی پیشتر توسط دادگاه انقلاب گرگان به ۱۱ سال حبس محکوم شد و این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲۱ ماه حبس تعزیری تقلیل یافته بود.

یکشنبه ۸ دی:
– روز جاری شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، محکومیت حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را بدون تشکیل جلسه دادگاه عیناً تایید کرد. این فعال کارگری پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت استفاده از وسایل مخابراتی هوشمند و عضویت در احزاب و گروه های و دستجات سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود.

– روز جاری دادستان علی آبادکتول از توابع استان گلستان از احضار مدیران سه کانال تلگرامی در این شهرستان به مراجع قضایی خبر داد. بنابر گفته وی احضار این افراد در ارتباط با اتهامات “توهین و افترا، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” صورت گرفته است. گفتنی‌ست دستور حذف این سه کانال تلگرامی نیز توسط مراجع قضایی صادر شده است.

– وحدا سیلانی، شهروند بهایی ساکن کرمان، امروز توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. ماموران در زمان بازداشت منزل خانم سیلانی را مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی ایشان را ضبط کرده و با خود بردند.
– پیام درفشان، وکیل مدافع «فاطمه خویشوند» که به واسطه صفحه شخصی خود در اینستاگرام به “سحر تبر” معروف شده است، از انتقال پرونده‌ی موکل خود، از دادسرای ارشاد به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران خبر داد و گفت که در کیفرخواست صادره از سوی دادسرای ارشاد، “معاونت در افساد فی‌الارض، تشویق به فساد از طریق تشویق جوانان به اباحه‌گری، توهین به مقدسات از طریق توهین به حجاب و تحصیل مال نامشروع” به موکلش تفهیم شده است.

– روز جاری ۱۶ شهروند خوزستانی در دادگاه کیفری شهرستان باوی به اتهام “اخلال در نظم زندان، نزاع دسته جمعی و ضرب و شتم و توهین به کارمندان زندان” هر یک به تحمل سه سال و شش ماه حبس تعزیری و در مجموع به ۵۶ سال زندان محکوم شدند. این افراد سال گذشته در زمان حضور در زندان شیبان اهواز در اعتراض به عدم اجرای اصل تفکیک جرایم و فقدان رسیدگی پزشکی کافی دست به اعتصاب غذا و اعتراض زده و برخی از آنها در پی ضرب و شتم توسط مسئولان زندان به بیمارستان منتقل شده بودند.

– علی اسحاق، فعال کارگری که در اواخر آبان ماه سال جاری در منزل شخصی خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود ، به علت عدم توانایی مالی برای تامین قرار وثیقه تعیین شده، تا امروز بیش از یک ماه است که در این زندان به سر می‌برد.

– روز جاری همایون بهمنی، فعال محیط زیست اهل سنندج برای تحمل حبس راهی زندان مرکزی سنندج شد. آقای بهمنی پیشتر توسط دادگاه انقلاب سنندج به اتهامات “ارتباط با یکی از احزاب مخالف نظام، اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دو سال و نیم حبس تعزیری کاهش یافت.

– ۱۰ شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان در شهرهای بهارستان، میناب، شهریار و اسلامشهر، تحت عنوان “لیدر و عامل اغتشاشات” بازداشت شدند.

دوشنبه ۹ دی:
– روز جاری پرونده‌ی یاشار و روزبه پیری، شهروندان اهل تبریز به دادگاه انقلاب این شهر ارسال و کیفرخواست علیه آنان صادر شد. این شهروندان در تاریخ ۲۶ آبان ماه در جریان اعتراضات سراسری آبان توسط نیروهای امنیتی در تبریز بازداشت شدند و با گذشت یک ماه و نیم کماکان در بازداشت بسر می‌برند.

– گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین از زمان بازداشت تا امروز از حق ملاقات و تماس تلفنی با همسر خود آرش صادقی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج محروم بوده است.

– مهدی محمودیان، روزنامه نگار و از اعضای حزب اتحاد امروز با تودیع قرار کفالت آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ ۱۹ آذرماه، در پی حضور در دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت شده بود.

– روز جاری ۷ تن از بازداشت‌شدگان مراسم نوید بهبودی در گوراب زرنیخ گیلان به نام‌های “ماهرخ روستا، فراز روشن، کاوه مظفری، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، احمد زاهدی لنگرودی و هومان تحریری” به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان رشت منتقل شدند.

– روز جاری اجلاس فوق‌العاده روسای کانون‌های وکلای دادگستری و اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا طی یک بیانیه از اجرای آزمون وکالت توسط قوه قضاییه و تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری انتقاد کرده و خواهان بازنگری آن شدند. طبق تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی طیف وسیعی از متهمان مجبور به انتخاب وکیل از بین تعداد اندکی از وکلای تایید شده دادگستری هستند.

– ابراهیم صدیق همدانی زندانی محبوس در زندان ارومیه، در ششمین روز اعتصاب غذای خود در پی افت فشار و حال نامناسب جسمی به بهداری زندان ارومیه منتقل شد. آقای صدیق همدانی از روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه در اعتراض به عدم اعزام خود به بیمارستان خارج از زندان جهت درمان و رسیدگی پزشکی مناسب دست به اعتصاب غذا زده است.

سه‌شنبه ۱۰دی:
– روز جاری سپیده قلیان در صفحه‌ی نوییتر خود از زمان رسیدگی به اتهامات خود خبر داد. براین اساس جلسه‌ی رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، فعال مدنی و کارگری در تاریخ ۱۶ دی ماه در شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری دزفول برگزار خواهد شد. خانم قلیان در جریان اعتراضات آبان در واکنش به افزایش قیمت بنزین بازداشت و پس از ۱۷ روز با تودیع قرار تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

– سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ، در خصوص بازداشت خانواده‌ی پویا بختیاری، از جان‌باختگان اعتراضات اخیر، گفت که اتهام آنها “اقدام علیه امنیت کشور” است.

– نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان صبح امروز پس از حضور در واحد اجرای احکام دادگستری گرگان بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت ۸ ماهه‌ به زندان گرگان منتقل شد.

– کامران شهیدی، شهروند بهایی ساکن کرج در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ۵ سال حبس تعزیری و ضبط اموال محکوم شد.

– روز جاری سها مرتضایی، دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، به بهانه‌ی آزاد شدن از بند امنیتی زندان اوین خارج و سپس به زندان قرچک ورامین تبعید شد.

– رها (راحله) عسکری‌‌زاده، روزنامه‌نگار، عکاس و فعال حوزه‌ی زنان امروز با تودیع قرار از زندان اوین آزاد شد. خانم عسکری‌زاده روز پنجشنبه ۷ آذرماه هنگام خروج از ایران در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود.

Keine Fotobeschreibung verfügbar.
تعداد واژه‌ها: ۲۴۸۶ پیش‌نویس در زمان ۱۲:۲۱:۱۰ ق.ظ ذخیره شد.

انتشار

ساختار

ساختارهای نوشته

 
 

دسته‌ها

برچسب‌ها

Featured Video

Paste a video link from Youtube, Vimeo, Dailymotion, Facebook or Twitter it will be embedded in the post and the thumb used as the featured image of this post.
You need to choose Video Format from above to use Featured Video.

Notice: Use only with those post templates:

  • Post style default
  • Post style 1
  • Post style 2
  • Post style 9
  • Post style 10
  • Post style 11

تصویر شاخص

Post Settings

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here