خبر …. نامۀ اعتراضی پن استرالیا به سفیر ایران در این کشور

0
15

kanoon nevisandegane iran  

خــبــــر
—————————
نامه اعتراضی پن استرالیا به سفیر ایران در این کشور
به دنبال فراخوان انجمن جهانی قلم به ۱۵۰ شعبه‌ی خود در ۱۰۰ کشور جهان مبنی بر حمایت از سه نویسنده‌ی عضو کانون نویسندگان ایران، روسای پن استرالیا (سیدنی، پرث و ملبورن) در نامه‌ای به فریدون حق بین سفیر ایران در استرالیا از او خواستند تا برای «لغو احکام ناعادلانه کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی» تلاش کند. آنها همچنین از اعضای پن استرالیا خواسته‌اند که با ارسال نامه خواهان لغو فوری احکام ناعادلانه‌ی زندان سه نویسنده شوند.
نوشتن نامه به سران و مقامات جمهوری اسلامی یکی از راه‌‌کارهای ارائه شده‌ی انجمن جهانی قلم به شعبه‌ها و اعضای خود برای لغو حکم زندان کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی) است. بیانیه‌ و فراخوان پن جهانی نزدیک به ۲۰ روز پیش منتشر شد. متن نامه به زبان فارسی برای این صفحه فرستاده شده است.

*****

Sydney PEN Centre

c/- FASS, UTS
PO Box 123
Broadway NSW 2007
sydney@pen.org.au

Sydney, 29 October 2019
Pasted Graphic.pdf ¬
جناب آقای فریدون حق بین
سفیر ایران
سفارت جمهوری اسلامی ایران
۲۵ Culgoa Circuit
O’Malley ACT 2606
موضوع: نیاز فوری لغو احکام ناعادلانه کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی
جناب آقای فریدون حق بین
انجمن قلم ملبورن، پرث و سیدنی بخشی از شبکه متشکل از ۱۵۰ انجمن قلم بین المللی در سراسر جهان هستند که خود را وقف حمایت از نویسندگان تحت تعقیب کرده اند.
به این وسیله از شما می‌خواهیم که برای لغو احکام ناعادلانه صادره علیه کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی تلاش کنید.
ما اخیرا با نامبردگان تماس گرفتیم و در مورد بدتر شدن وضع آزادی بیان در ایران، سانسور دولتی بر افکار و عقاید با آنها صحبت کردیم. و همچنین نسبت به اینکه نویسندگان به‌خاطر کار نویسندگی با تهدید و خطرات فیزیکی و سالها حبس روبرو هستند، وحشت زده شدیم. ما به‌ویژه نسبت به اینکه نویسندگان به‌خاطر کار نویسندگی با تهدید و خطرات فیزیکی و سالها حبس روبرو هستند، وحشت زده شدیم.
گزارشگران بدون مرز در میان ۱۸۰ کشور در سراسر جهان، ایران را برای آزادی بیان در رده ۱۷۳ قرار داده است. با توجه به عشق مردم ایران به هنر و تاریخ آن که نویسندگان و شاعران مشهوری را مانند درویشیان، شاملو و حافظ در خود گرفته است، این رده بندی برای ما یک شوک بود.
نگرانی ما برای کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی هنگامی به‌شدت افزایش یافت که دریافتیم ماموران امنیتی می توانند هر لحظه به منازل آنها حمله کرده و آنان را بازداشت کنند و در میان بحران شیوع کووید-۱۹ آنها را به زندان انتقال دهند.
اولویت برای انجمن قلم بین المللی حمایت کردن از همکاران نویسنده است، بدون توجه به اینکه کجا زندگی می‌کنند، و همچنین دفاع از آزادی بیان، بدون توجه به اینکه کدام دولت آن را تهدید می‌کند. ما قائل به آزادی بیان هنرمندان و نویسندگان هستیم که شرط لازم شکفتن جامعه است و امیدواریم روزی بیاید که دولت مدرن ایران ارزش ابتکارات و کارهای آنان گرامی بدارد.
ما این نامه و شرح حال کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی را در اختیار انجمن‌های قلم در سراسر جهان قرار خواهیم داد.
ما از شما درخواست می‌کنیم که برای شرایط سخت و خطرناک نویسندگان و مبتکران خود تلاش کنید.

مارک ایزاکس ، پرزیدنت انجمن قلم سیدنی – دکتر رابرت وود ، پرزیدنت انجمن قلم پرث – کریستین مک کنزی، پرزیدنت انجمن قلم ملبورن

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here