مطالب اعضاء    کانون نویسندگان ایران: گــــزارش ——– آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت...

   کانون نویسندگان ایران: گــــزارش ——– آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۶-۱۲ شهریور ۱۳۹۹)

0
4
کانون نویسندگان ایران
 
گــــزارش
———————
آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۶-۱۲ شهریور ۱۳۹۹)
پنجشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹
– رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشری زندانی، در این روز از وخامت حال او بعد از ۱۷ روز اعتصاب غذا خبر داد. خانم ستوده، در اعتراض به شرایط ناعادلانه و غیرقانونی زندانیان سیاسی در ایران دست به اعتصاب غذا زده است.
جمعه ۷ شهریور
– در خبری اعلام شد نوید افکاری به دو بار اعدام، شش سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری به ۵۴ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. برادران افکاری پس از اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ بازداشت شدند.
– مدیر مسئول نشریه‌ی محلی «صحرا» در ترکمن صحرا در این روز خبر داد، مجوز این نشریه پس از ۲۲ سال انتشار لغو شده است.
– انجمن قلم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و سایر زندانیان سیاسی در ایران شد. انجمن قلم آمریکا در بیانیه‌ی خود از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است همه‌ی اتهامات علیه مهرواه خندان، دختر خانم ستوده را نیز کنار بگذارند و به آزار و اذیت خانواده‌اش پایان دهند.
– در این روز کوثر کریمی، خبرنگار، به دنبال گزارش تخریب خانه‌های ساکنان روستای ابوالفضل، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت و پس از ساعاتی با تودیع قرار کفالت به صورت موقت آزاد شد.
شنبه ۸ شهریور
– بر اساس ابلاغیه‌ای که دوم شهریور برای ناصر خلوصی فعال مدنی در آذربایجان ارسال شده، جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات او طی روزهای ۱۷ و ۲۴ شهریور امسال به ترتیب در شعبه ۱ دادگاه انقلاب و شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو تبریز برگزار خواهد شد. آقای خلوصی در تاریخ ۲۳ آذر ۹۸ به‌دست نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۷ اسفند ۹۸ با تودیع قرار از زندان تبریز آزاد شد.
دوشنبه ۱۰ شهریور
– در این روز هفته نامه‌ی محلی «شکوفه های زیتون» رودبار به دستور دادستانی توقیف شد. برای مدیر مسوول این هفته نامه و نویسنده‌ی مطلبی با عنوان «از قیام تا قیمه…» به اتهام «تشویش اذهان عمومی» و «توهین به مقدسات» پرونده‌ی کیفری تشکیل شده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.
– کوروش باقری، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در دادگاه انقلاب تهران، بابت اتهامات «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.
– در این روز مجید اسدی، مترجم و زندانی سیاسی، از تداوم فشارها بر او برای گرفتن اعترافات اجباری در بند ۲۴۰ زندان اوین خبر داد. آقای اسدی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» همراه با محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا از تاریخ ۱ مرداد برای بازجویی در باره پرونده‌ی جدیدی که در ایام حبس برای آنان گشوده از زندان رجایی شهر کرج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین و مدتی بعد به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند.
– در خبری اعلام شد روزنامه‌ی «جهان صنعت» که سه هفته‌ی قبل به علت انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد مقابله با کرونا که از پنهان‌کاری دولت درباره‌ی شیوع کرونا انتقاد کرده و آمار کرونا در کشور را مهندسی‌ شده خواند توقیف شده بود، می‌تواند مجدداً منتشر شود.
– علیرضا حبیبی فر، مداح و محمدحسین صفرپور، مسئول حسینه‌ی منطقه‌ی اسلام آباد سنگبری بهبهان در این روز به‌دست نیروهای اداره‌ی اطلاعات بازداشت شدند. آن‌ها همراه با جمعی دیگر از جوانان ساکن شهرستان بهبهان در مراسم عاشورای امسال در آن شهر، یاد دوستان هم‌محله‌ای خود فرزاد انصاری فر، مهرداد و محمود دشتی‌نیا، سه تن از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ را گرامی داشتند.
سه شنبه ۱۱ شهریور
– در این روز سجاد شکری، کارگری که شانزدهم مرداد توسط نیروهای اطلاعات سپاه، حوالی میدان انقلاب تهران بازداشت شده بود، در دادسرای ناحیه‌ی مقدس (اوین) به‌سبب شرکت در مراسم روز جهانی کارگر سال گذشته مقابل مجلس به «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «نشر اکاذیب» و «تبلیغ علیه نظام» متهم و برای ایشان وثیقه‌ی پانصد میلیون تومانی صادر شد.
– سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که در این روز درباره‌ی بازداشت‌های معترضین آبان ۹۸ منتشر کرد، از نقض شدید حقوق بشر در ایران در مواردی نظیر «شکنجه در زندان‌ها»، «خشونت جنسی»، «اعدام‌های ساختگی»، «عدم اعلام بازداشت افراد یا احکام اعدام» انتقاد کرده است.
– زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی از زندان تهران بزرگ به مرخصی ۱۹ روزه اعزام شد. او به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۹ ماه حبس محکوم شده است. زرتشت احمدی راغب در تاریخ ۲۶ خرداد ۹۹ پس از حضور در شعبه ۴ واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار بازداشت و برای تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد. او پس از بازداشت در اعتراض به عدم رعایت روند قانونی در پرونده خود اعتصاب غذا کرد.
– میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی شهروندان بهایی ساکن یزد امروز پس از سه ماه بازداشت موقت با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات یزد آزاد شدند. ماموران امنیتی این شهروندان را در تاریخ ۱۰ خردادماه امسال در منزل خود دستگیر کردند و با مخالفت قاضی پرونده برای صدور قرار و آزادی موقت، تاکنون به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر می‌بردند.
– بر اساس ابلاغیه‌ای که طی روزهای گذشته صادر و امروز به صورت الکترونیک به وکیل مدافع فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر زندانی سیاسی، سهیل عربی ابلاغ شده است، خانم مظلوم باید در تاریخ ۷ مهرماه ۱۳۹۹ در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم حاضر شود جلسه نخست این دادگاه در تاریخ ۴ شهریورماه برگزار شد. خانم مظلوم پیشتر به صورت غیابی توسط این شعبه به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.
چهارشنبه ۱۲ شهریور
– در خبری گفته شد بهنام موسیوند، فعال مدنی زندانی که پیش از این به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نطام»در زندان اوین در حال تحمل حبس بود، به دنبال انتقالش به زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا ‌زده است.
– شهریار طهماسبی، اردشیر موسوی، مصطفی باقری آشنا و ارسلان هدایتی در دادگاه تجدید نظر استان کرمانشاه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه به قصد برهم زدن نظم عمومی» هر کدام به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
– محمد رسول‌اف، کارگردان سینما در این روز خبر داد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ساخت مستندی درباره‌‌ی عباس نعلبندیان، نمایشنامه نویس فقید، مخالفت کرده است. او که به گفته‌ی خودش سال‌ها برای ساخت این مستند انتظار کشیده است؛ وزارت ارشاد را «وزارت سانسور» نامید و گفت که این وزارتخانه هر روز کم‌تحمل‌تر می‌شود.
– محمد مساعد، خبرنگار روزنامه‌ی شرق از صدور رأی دادگاهش خبر داد و نوشت: «۴ سال و ۹ ماه حبس تعزیری (۴سال قابل اجرا)، ۲ سال ممنوعیت خبرنگاری پس از آن و توقیف لوازم ارتباطی. از نظر قاضی شعبه‌ی ۲۶ دادگاه انقلاب فعالیت رسانه‌ای‌ام «سیاه‌نمایی»، «بحران‌نمایی»، «تحریک مخاطب خالی‌الذهن» و «شالوده‌شکنی» بوده.»
Keine Fotobeschreibung verfügbar.

 

Kommentieren

Kommentare

 

GuetdsftSSSmterSpon sehummn S08sol:re4g5dge

 

نــظــــر بــر خــبــــر
—————————————
سه گام در سرکوب آزادی بیان معترضان
نوید، وحید و حبیب افکاری ، سه برادر، پس از اعتراضات مرداد ۹۷ بازداشت و پعد از گذراندن یک دوره‌ بازجویی طولانی در دادگاه محاکمه شدند. نوید به دو بار اعدام و ۶ سال زندان و وحید و حبیب مجموعا به ۸۱ سال زندان و تحمل ده‌ها ضربه شلاق محکوم شده‌اند. اخبار مربوط به آنها اخیرا در فضای مجازی منتشر شده است. برادران افکاری می‌گویند اعترافات آنها مبنی بر مشارکت در قتل یک مامور امنیتی زیر ف…

Mehr ansehen

 

Bild könnte enthalten: 3 Personen, Bart

 

 

Shodja Shiva, Mehrdad Karimiha und ۶۳ weitere Personen

 

2 Kommentare

26 Mal geteilt

 

Gefällt mir

 

Kommentieren

 

Teilen

Kommentare

 

Relevanteste zuerst 

 •  

  بنظر من کانون این صلاحیت را دارد که به یک مرکز وسیع برای اعتراضهای مدنی تبدیل شود.باید استعداد لازم برای تحقق این صلاحیت را فراهم کرد.

   

  ۱

   

  • Gefällt mir

    

   

 • Antworten
 • ۱ Tage
Weiteren Kommentar ansehen

 

tS3e1hphoS. AhomndusgeuhsaoStrefo udm gSd15:h2og8

 

یــــاد
———————
از رفتگان کانون؛ حمید یزدان‌پناه
۴سال پیش ، غروب روز یازدهم شهریور ماه ۱۳۹۵، حمید یزدان‌پناه ؛ شاعر، مترجم و عضو پایور کانون نویسندگان ایران در ۶۷سالگی زندگی را وانهاد.

او از یاران و اعضای پایدار کانون نویسندگان ایران بود و امضایش ذیل نامه‌ی معروف به «ما نویسنده‌ایم» و ایستادگی‌اش در برابر سایه‌نشینان سیاهی در پس‌نگرفتن آن امضا و نیز عضویتش در هیئت دبیران کانون درسال۱۳۹۳ و حضور در جلسه‌های جمع‌ مشورتی کانون، شاهد و گواه دلبستگی او به آرمان آزادی…

Mehr ansehen

 

Bild könnte enthalten: 1 Person, sitzt

 

 

Siamak Mirzadeh, Abolghasem Shamsi und ۱۱۱ weitere Personen

 

۱۳ Kommentare

۱۴ Mal geteilt

 

Gefällt mir

 

Kommentieren

 

Teilen

Kommentare

 

Relevanteste zuerst 

۹ weitere Kommentare ansehen

 

tS3e0hphoS. AhomndusgeuhsaoStrefo udm gSd18:h5og8

 

یــک پــرســش، چــنـد پــاســخ
—————————————–
نقش سانسور و خودسانسوری در تداوم آزار جنسی

چندی است گفت‌وگوهای مربوط به آزار و تجاوز جنسی در ایران از حاشیه به متن آمده است. این گونه موضوع‌ها به‌ویژه در جوامعی که از آزادی بیان برخوردار نیستند، و دقیقا برای تثبیت و تحکیم این نابرخورداری، تابو محسوب می‌شوند. دلایل وجود و تداوم این نوع خشونت آمیخته به هتک حرمت انسان متعدد است اما در این میان نقش عدم وجود آزادی بیان و مشخصا سانسور و خودسانسوری چیست؟ این پر…

Mehr ansehen

 

Bild könnte enthalten: 3 Personen

 

 

Siamak Mirzadeh, Mehrdad Karimiha und ۸۰ weitere Personen

 

۴ Kommentare

۲۱ Mal geteilt

 

Gefällt mir

 

Kommentieren

 

Teilen

Kommentare

 

Relevanteste zuerst 

 •  

  یکبار دیگر از تلاش شما عزیزان برای آگاه سازی جامعه به سهم خود تشکر می کنم. اما خواهش من این است که زبان فارسی را دست نخورده باقی بگذارید و بطور مثال کلمات نا زیبا و ناشناخته ای چون ” نابرخورداری” وارد این زبان شیوا نفرمایید که موجب خدشه بر چهره ی دلنشی… 

  Mehr ansehen

   

  • Gefällt mir

    

   

 • Antworten
 • ۴ Tage
۳ weitere Kommentare ansehen

 

tS2e9hphoS. AhomndusgeuhsaoStrefo udm gSd06:h4og2

 

گــــزارش
———————

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۳۰ مرداد – ۵ شهریور ۱۳۹۹)…

Mehr ansehen

 

Keine Fotobeschreibung verfügbar.

 

 

Siamak Mirzadeh, Mehrdad Karimiha und ۶۶ weitere Personen

 

۱۷ Mal geteilt

 

Gefällt mir

 

Kommentieren

 

Teilen

Kommentare

 

  ۳۴

   

   

   

   

   

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  Please enter your comment!
  Please enter your name here