اطلاعیۀ کانون نویسندگان ایران«در تبعید» و انجمن قلم ایران «درتبعید»: طیفور بطحایی در گذشت!

0
20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اطلاعیه کانون نویسندگان ایران «در تبعید»

انجمن قلم ایران «در تبعید»

طیفور بطحائی درگذشت!

 با اندوه بسیار آگاه شدیم که طیفور بطحائی، نویسنده، فیلمساز، عضو کانون نویسندگان ایران «در تبعید»، و یار و همرزم زنده یادان خسرو گلسرخی و کرامت دانشیان، روز گذشته در اثر بیماری سرطان در شهر کوتنبرگ (یوتبُری) سوئد درگذشت.

طیفور بطحائی یکی از مبارزان آرمانخواه جامعه ما بود که در سال ۱۳۵۲ شمسی دستگیر و به همراه یازده تن از فعالین سیاسی دیگر در بیدادگاه رژیم شاه ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد و در جریان انقلاب سال ۱۳۵۷ از زندان رهائی یافت. اما بی درنگ، به خاطر دفاع از آرمانهای انسانی خود در راه رهائی مردم ایران، از سوی رژیم ارتجاعی و آزادی کُش جمهوری اسلامی تحت تعقیب قرارگرفت و غیابی به اعدام محکوم شد. طیفور سال ها در کردستان، با سختی بسیار همراه همسرش و فرزند نوزادش، تحت تعقیب زندگی کرد و سرانجام در اروپا ساکن شد و از شر رژیم اسلام امان یافت.

در تمام دوران زندگی تبعید، طیفور بطحائی با وفاداری به آرمانهای انسانی خود دست ازحرکت سازنده و فعالیت فرهنگی برنداشت و با ساختن فیلمهای مستند و سینمائی از زندگی مردم ایران، با نوشتن کتابهای ادبی و اجتماعی، و با تدریس در دانشکده های سینمائی در گوتنبرگ سوئد و در شهرهای کردستان به یاری جوانان شتافت و از پای ننشست. رمان «باد»، یکی از زیباترین نوشته های ادبی او، اثری ارزنده است که سبک و شیوه نگارشی نوجویانه اش با مهارت به توصیف زندگی یک خانواده کارگری تبعید شده کُرد می پردازد و از دشواری های طاقت فرسای این زندگی سخن می گوید.

متاسفانه طیفور بطحائی از سال گذشته در اثر ابتلا به بیماری سرطان ریه نتوانست به فعالیت های خود ادامه دهد و سرانجام روز دهم سپتامبر امسال چشم از جهان فروبست.

کانون نویسندگان ایران در تبعید و انجمن قلم ایران در تبعید، فقدان این یار شریف و انسان آزاده و نویسنده و هنرمند توانا را به خانواده، دوستان او، و به مردم آزادیخواه تسلیت میگوید و خود را در اندوه آنان شریک میداند.

کانون نویسندگان ایران «در تبعید»

 انجمن قلم قلم ایران «در تبعید»

۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here