کانون نویسندگان ایران: مرور (۵)؛ مژگان کاوسی

0
4
مــــرور
—————-
مرور (۵)؛ مژگان کاوسی
در زیرصفحه‌ی “مرور” وضعیت نویسندگان و فعالان عرصه‌ی مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی بیان که به هر شکلی از جمله زندانی شدن زیر فشار قرار گرفته‌اند؛ مرور می‌شود.
در این نوبت نگاهی می‌اندازیم به وضعیت مژگان کاوسی، شاعر، مترجم، محقق، مستندساز کُرد و از پیروان اهل حق (یارسان)
***
مژگان کاوسی، شاعر، مترجم، محقق، مستندساز کُرد و از پیروان اهل حق (یارسان) متولد ۱۳۵۰ در کلاردشت و ساکن نوشهر است. او سال گذشته ترجمه‌ی کتاب «انفال و سرگذشت تیمور تنها بازمانده از گورهای جمعی زنان و کودکان انفال شده»، که مستندنگاری عارف قربانی از فاجعه انفال است، را منتشر کرد. از مژگان کاووسی که فارغ‌التحصیل رشته هنرهای زیبا در مقطع کارشناسی ارشد است مقالاتی چون «نگاه انسان مدارانه ی هێمن به زن در تاریک و ڕوون»، «قندپارسی» و «کردهای کلاردشت مازندران و آسیب های زبانی» منتشر شده است. او فیلم‌های مستند «گل های سرد دلتنگ»، «هیوا» و «بر باد» را نیز در کارنامه ی خود دارد‌.
کاوسی در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بیست و دو روز بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ساری به بند نسوان زندان نوشهر منتقل شد. وی در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸ به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
کاوسی در دادگاه بدوی نوشهر به اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به تحمل ٣٣ ماه حبس، «تشویش اذهان عمومی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به تحمل ٣٠ ماه حبس و «تبلیغ علیه نظام» به تحمل ۶ ماه حبس و در مجموع برای سه اتهام جداگانه به ۶٩ ماه حبس محکوم شد. اسفند ۱۳۹۸ در دادگاه تجدید نظر این حکم به ۷۷ ماه و ۱۵ روز افزایش یافت که از آن، بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات یعنی ۳۶ ماه حبس تعزیری به اتهام «تشویش اذهان عمومی به قصد بر هم زدن نظم و امنیت کشور» درحال اجراست.
بنا به گفته‌ی مصطفی نیلی، وکیل مژگان کاوسی، او را بدون احضاریه و فقط با حکم جلب در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ در نوشهر بازداشت و برای اجرای حکم به زندان این شهر منتقل کردند. کاوسی در ۲ تیر ماه سال جاری، پس از اعتراض به شرایط بهداشتی زندان نوشهر و اطلاع رسانی عمومی آن از طریق فایلی صوتی، به مدت یک هفته از تماس با خانواده محروم و سپس به زندان اوین تهران منتقل شد.
کاوسی در ۲۶ شهریور ماه امسال در پی ۱۵ روز اعتصاب غذا در اعتراض به «بوروکراسی حاکم بر روند اجرای درخواست زندانیان»، «تبعیض جنسیتی در برخورداری از امکان تماس تلفنی» و «اعطا نکردن مرخصی به زندانیان بند زنان زندان اوین» به منظور جراحی اضطراری از زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد‌. او اعتصاب غذای خود را تا ۵ مهرماه ادامه داد و در همین روز در تماس با خانواده‌ اذعان داشت با تشدید بیماری گوارشی و همورویید در صورت موافقت با شرط انتقال به بیمارستان و انجام عمل جراحی و درمان کامل به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد، اما پس از انتقال به بیمارستان برای بار دوم با اکتفا به برخی معاینات و آزمایش‌ها بدون انجام جراحی و درمان کامل به زندان بازگردانده شد.
Bild könnte enthalten: 1 Person, Nahaufnahme und Innenbereich

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here