کانون نویسندگان ایران: خبر —– واکنش پن استرالیا به اجرای حکم زندان سه عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن

0
4
خبر
واکنش پن استرالیا به اجرای حکم زندان سه عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن
———-
پن استرالیا در واکنش به اجرای حکم زندان سه عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، بیانیه‌ای منتشر کرد و در پی آن به اعضای خود فراخوان برای اقدام داد. گروه مترجمان کمیسیون انتشارات کانون نویسندگان ایران این بیانیه و فراخوان برای اقدام را به فارسی ترجمه کرده است.
در این بیانیه، پن سیدنی، ملبورن و پرث با اشاره به این نکته که این سه نویسنده «به خاطر اعتراض به سانسور و دفاع از آزادی بیان به بند کشیده شده‌اند» حمایت از آنان را وظیفه‌ی «همه‌ی سازمان‌ها، نویسندگان و مدافعان آزادی بیان» دانسته و خواستار آزادی بلادرنگ این نویسندگان شده است.
پن استرالیا همچنین یک نسخه‌ی پیشنهادی از نامه به سفیر ایران در استرالیا را به زبان فارسی و انگلیسی، به منظور استفاده‌ی اعضایش، ضمیمه‌ی “فراخوان برای اقدام” کرده است و از اعضایش خواسته به این ترتیب اعتراض خود را به اجرای حکم زندان این سه نویسنده به گوش حکومت ایران برسانند. ترجمه‌ی فارسی این نامه‌ی پیشنهادی عینا از سایت پن استرالیا برداشته شده و گروه مترجمان کمیسیون انتشارات کانون نویسندگان ایران دخالتی در ترجمه‌ی این متن نداشته است.
——-
پن استرالیا خواستار آزادی سه نویسنده‌ی ایرانی شد.
۱۲ اکتبر ۲۰۲۰
بیانیه‌ی پن سیدنی، ملبورن و پرث
در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۲۰، سه عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن به زندان اوین فرستاده شدند.
آنها در حالی در یک دادگاه ناعادلانه، به ناحق متهم شدند که به زندان افکندشان در اوج شیوع ویروس کوئید ۱۹، حیات‌شان را با خطر جدی مواجه کرده است.
این سه نویسنده به خاطر اعتراض به سانسور و دفاع از آزادی بیان به بند کشیده شده‌اند و همه‌ی سازمان‌ها، نویسندگان و مدافعان آزادی بیان باید از آن‌ها حمایت کنند.
انجمن‌های پن در سیدنی، ملبورن و پرث از دولت ایران خواستار آزادی بلادرنگ این نویسندگان است.
مارک ایزاکس
رئیس پن سیدنی
فراخوان برای اقدام:
گام ۱: قالب نامه‌ی درخواست به انگلیسی/فارسی از سفارت ایران در استرالیا را از اینجا بارگیری کنید.
گام ۲: نام و امضای خود را به همراه تاریخ به متن درخواست اضافه کنید.
گام ۳: درخواست را به این آدرس ارسال کنید‌.
عالیجناب فریدون حق‌بین، سفیر ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران
۲۵ Culgoa Circuit
O’Malley ACT ۲۶۰۶
گام ۴: پس از ارسال درخواست از طریق فیس‌بوک و‌توییتر آشنایان خود را به انجام همین کار ترغیب کنید.
مصاحبه پن سیدنی با رضاخندان مهابادی، بکتاش آبتین را اینجا بینید:
متن نامه‌ پیشنهادی پن استرالیا برای اعضایش (ترجمه‌ی فارسی نامه از پن استرالیا است):
جناب آقای فریدون حق‌بین
سفیر ایران
سفارت جمهوری اسلامی ایران
۲۵ Culgoa Circuit
O’Malley ACT 2606
( تاریخ)
جناب آقای فریدون حق‌بین گرامی
من به عنوان یک عضو انجمن قلم سیدنی نگرانی عمیق خودم را ابراز می‌کنم. انجمن قلم سیدنی بخشی از شبکه متشکل از ۱۵۰ انجمن قلم بین‌المللی در سراسر جهان است که خود را وقف حمایت از نویسندگان تحت تعقیب کرده است.
به این وسیله از شما می‌خواهم که برای لغو احکام ناعادلانه صادره علیه کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی تلاش کنید.
من بویژه نگران بدتر شدن وضع آزادی بیان در ایران، سانسور دولتی بر افکار و عقاید هستم، و همچنین نسبت به اینکه نویسندگان بخاطر کار نویسندگی با تهدید و خطرات فیزیکی و سالها حبس و حتی ترور شدن روبرو هستند، وحشت زده شدم.
گزارشگران بدون مرز در میان ۱۸۰ کشور در سراسر جهان، ایران را برای آزادی بیان در رده ۱۷۳ قرار داده است.
با توجه به عشق مردم ایران به هنر و تاریخ آن که نویسندگان و شاعران مشهوری را مانند درویشیان، شاملو و حافظ در خود گرفته است، این رده‌بندی برای من یک شوک بود.
نگرانی ما برای کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی هنگامی بشدت افزایش یافت که دریافتیم ماموران امنیتی می‌توانند هر لحظه به منازل آنها حمله کرده و آنان را بازداشت کنند و در میان بحران شیوع کووید-۱۹ آنها را به زندان انتقال دهند.
اولویت برای انجمن قلم بین المللی حمایت کردن از همکاران نویسنده است، بدون توجه به اینکه کجا زندگی می‌کنند، و همچنین دفاع از آزادی بیان، بدون توجه به اینکه کدام دولت آن را تهدید می‌کند.
من به خود_بیانگری هنرمندان و نویسندگان معتقد هستم، که شرط لازم شکفتن جامعه است و امیدوارم روزی بیاید که کشور مدرن ایران ارزش ابتکارات و کارهای آنان را گرامی بدارد.
من از شما درخواست میکنم که این نامه و نگرانی من در خصوص کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی و سرنوشت سایر نویسندگان و مبتکران در ایران را به رئیس جمهور روحانی و قوه‌ی قضاییه برسانید.
همراه با احترام
( اسم شما)
عضو انجمن قلم سیدنی
Bild könnte enthalten: 3 Personen

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here