انجمن قلم آمریکا (پن) حکم زندان آرش گنجی و دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران را محکوم می‌کند

0
6
خبر
بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا درباره‌ی حکم زندان آرش گنجی
پن آمریکا روز دوازدهم دی‌ماه در اعتراض به صدور حکم ۱۱ سال زندان برای آرش گنجی و برخورد حکومت ایران با اعضای کانون نویسندگان ایران بیانیه‌ای منتشر کرد. در بخشی از بیانیه آمده است: «۱۱ سال زندان به “جرم” ترجمه‌ی یک کتاب کاملا بی‌معنی و نقض بی‌چون‌وچرای حق بنیادین انسان‌ها برای آزادی بیان است. مجازات بی‌رحمانه‌ی نویسندگان و فعالان به دلیل بیان مسالمت‌آمیز دیدگاه‌های خود، و یکسان شمردن نظرات انتقادی با جرائم امنیتی، راهکاری است که در ایران شتابی فزاینده یافته است.» این بیانیه با اشاره به سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، رضا خندان(مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، بازداشت امین مرادی و شرایط نسرین ستوده خواستار آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیانی شده که با احکام ناعادلانه در زندان به سر می‌برند.
برخی موارد مندرج در بیانیه‌ی پن به ترتیب زیر تصحیح می‌شود:
• آرش گنجی، منشی کانون نویسندگان ایران اکنون به طور موقت و به قید وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد است.
• امین مرادی، عضو کانون کانون نویسندگان ایران، هم‌اکنون به طور موقت و به قید وثیقه آزاد است.
• علاوه بر رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، یکی دیگر از اعضای کانون نویسندگان ایران، گیتی پورفاضل، نیز در زندان به سر می‌برد.
بیانیه‌ی پن آمریکا به زبان انگلیسی منتشر شده و کمیته‌ی مترجمان کمیسیون انتشارات کانون آن را به فارسی برگردانده است.
متن کامل خبر و بیانیه‌ی پن آمریکا:
محکومیت مترجم ایرانی به یازده سال زندان
انجمن قلم آمریکا (پن) حکم زندان آرش گنجی و دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران را محکوم می‌کند:
برای انتشار فوری
انجمن قلم آمریکا (پن)، در واکنش به خبر صدور حکم ۱۱ سال زندان برای نویسنده و مترجم و منشی کانون نویسندگان ایران به اتهام ترجمه‌ی کتابی درباره‌ی جنبش کردهای سوریه، بیانیه‌ی زیر را منتشر کرد:
به گفته‌ی کارن دویچ کارلِکار، مدیر برنامه‌های پن آمریکا درباره‌ی به خطرافتادن آزادی بیان، «ما به‌شدت حکمی را که برای آرش گنجی صادر شده است محکوم می‌کنیم: ۱۱ سال زندان به «جرم» ترجمه‌ی یک کتاب کاملا بی‌معنی و نقض بی‌چون‌وچرای حق بنیادین انسان‌ها برای آزادی بیان است. مجازات بی‌رحمانه‌ی نویسندگان و فعالان به دلیل بیان مسالمت‌آمیز دیدگاه‌های خود، و یکسان شمردن نظرات انتقادی با جرایم امنیتی، راهکاری است که در ایران شتابی فزاینده‌‌ یافته است، و ما از دولت ایران می‌خواهیم این‌گونه بدرفتاری‌ها و نقض حاکمیت قانون را بی‌درنگ متوقف کرده و همه‌ی زندانیان، از جمله آرش، را که ناعادلانه به حبس محکوم شده‌اند بی‌درنگ و بدون قیدوشرط آزاد کند.»
گنجی در دسامبر ۲۰۱۹ دستگیر شد اما با وثیقه بیرون آمد و محاکمه‌ی او سراسر سال گذشته ادامه داشت. سال ۲۰۲۰ دست‌کم چهار عضو دیگر کانون نویسندگان ایران در زندان بوده‌اند: بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان‌ مهابادی، که سال ۲۰۱۹ به «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شدند و مجازات آن‌ها از سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد، هم‌چنین امین مرادی (شاعر) که در ۲۸ نوامبر دستگیر شد و هم‌اکنون به اتهاماتی نامعلوم در زندان اوین بازداشت است. [لازم به توضیح است که امین مرادی هم اکنون (ژانویه ۲۰۲۱) به قید قرار تأمین آزاد است ــ کانون نویسندگان ایران].
شرایط زندان‌های ایران هم‌چنان مایه‌ی نگرانی است و شمار زیادی از زندانیان سیاسی، ازجمله نسرین ستوده، برنده‌ی جایزه آزادی قلمِ پن آمریکا در سال ۲۰۱۱، محبوس مانده‌اند و در معرض خطر ویروس کووید قرار دارند. وخامت حال ستوده در جریان اعتصاب غذای ۴۶روزه‌‌اش در اعتراض به شرایط زندان اوین در هنگامه‌ی شیوع بیماری همه‌گیر، او را تا پای مرگ برد. با ‌این همه پس از یک مرخصی کوتاه به دلیل بیماری، و به‌رغم توصیه‌ی پزشکان متخصص، اوایل دسامبر او را به زندان قرچک بازگرداندند همان‌ جایی که به کووید-۱۹ مبتلا شده بود.
انجمن قلم آمریکا
یکم ژانویه ۲۰۲۱
Bild könnte enthalten: Text „PEN AMERICA search DONATE NOW Advocacy & Action Writers & Readers Festivals & Events Home> Iranian Translator Sentenced to 11 Years in Prison IRANIAN TRANSLATOR SENTENCED TO 11 YEARS IN PRISON PEN America condemns the sentence of Arash Ganji and other members of the Iranian Writers Association FOR IMMEDIATE RELEASE January 2021“

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here