انتشار کتابِ «کوبانی، ادبیات و هنر مقاومت نوین» به کوشش عباس سماکار ـ بهرام رحمانی

0
50

«کوبانی

ادبیات و هنرِ مقاومتِ نوین»

به کوشش: عباس سماکار و بهرام رحمانی

ناشر: نشر کتاب ارزان(استکهلم)

 

به نظر می‌آید کوبانی، ترمی بود که جهان باید از سر می‌گذراند.

جهان به ناچار باید از مرزِ این منطقه‌ی کوچک عبور می‌کرد، تا تکانی در ذهن و زبان و اندیشه‌ی خاک‌خورده‌اش پدید آید، تا پالایشی گران را از سر بگذراند، پالایشی گسترده‌طیف در تمامِ زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، و البته انسانی.

آری، کوبانی از زوایای مختلف است که ترمی جهانی می‌شود، جهان‌نما و جهانی.

 

امروز با جرات و اعتمادِ بیش‌تری می‌توان گفت که جریانِ پرفروغِ کوبانی، نه‌تنها ستیزِ تیغ و اسلحه، و جایگاهِ جولانِ اندیشه بود ـ و انسان و زندگی و مرگ و قلم را به چالشی جدی در چند دهه‌ی اخیر کشید، که نگاهی نو را در عرصه‌های مختلفِ دانشِ اجتماعی پی‌ریزی کرد که بدون شک می‌تواند سرمشق‌ای دوباره برای اندیشه‌های خلاق و پویا در جهان باشد. حاصلِ چند ماه مبارزه‌ی نفس‌گیر، پُرحجم و پُر مخاطره در کوبانی، ابعادِ تازه‌ای را در زمینه‌های دانشِ اجتماعی، پیشِ روی جهان قرار داد، و می‌توان انتظار داشت زوایایی دیگر را از آن‌چه تاکنون در جهانِ اندیشه وجود داشته، پیشِ رو بگذارد.

بازاندیشی و بازسازیِ اندیشه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، بخشی از جهان‌نماییِ مقوله‌ی کوبانی در جهانِ امروز است، و این دستاوردی کم نیست، اگر چه از مسیری پر خون  و خاطره گذشت، عبور از دره‌های پرخون، با خاطره‌های تلخ.

 

و اما هنر و ادبیات هم در این حوالی، هم‌چنان پُرجوش و پُرخروش دست‌به‌کارِ ثبت و ضبط و بازآفرینیِ آن‌چه در ذهن و زبانِ جهان در حال اتفاق بود، ماند ـ و نگذاشت این وهله از تاریخ، بی‌اشاره و ثبت بگذرد.

کتابِ «کوبانی، ادبیات و هنرِ مقاومتِ نوین» البته در میانِ این وقایع، اتفاقِ بسیار ناچیزی است که حاصل آمده از اتفاقِ کوبانی به ثبت رسیده است. بهرامِ رحمانی و عباسِ سماکار، دو تن از نویسندگان و فعالانِ عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، با هم‌دلی و همکاری انتشاراتِ کتاب‌ِ ارزان، نخستین مجموعه از ادبیاتِ مقاومت را با رونمایی از کتابِ کوبانی آغاز کرده‌اند.

کتابِ «کوبانی، ادبیات و هنرِ مقاومتِ نوین» درست در روزهای پُرمخاطره و از میانِ دست و دلِ نگرانِ نویسندگان و هنرمندانِ جای‌جای این زمینِ ناهموار پدید آمده است.

کتاب با یادداشتی از ناشر‌(انتشاراتِ کتابِ ارزان) آغاز، و با سخنی از گردآورندگانِ کتاب: عباس سماکار و بهرام رحمانی واردِ عرصه‌های مختلفِ ادبیات می‌شود.

کتابِ کوبانی در فصل‌هایی متنوع و به زبان‌های فارسی، کردی و ترکی استانبولی، و فراخوان همبستگی جهاین با کوبانی به زبان انگلیسی و در حجمی در حدود ۴۰۰ صفحه، در فصل‌های زیر، گردآوری شده است:

اشعار به زبان فارسی، اشعار به زبان کردی، اشعار به زبان ترکی استانبولی، متونِ ادبی، مقاله و تحلیل و بررسی، گفت‌و‌گوها، نامه‌هایی از کوبانی، قرارداد اجتماعی روژاوا به زبان‌های فارسی، کردی و ترکی استانبولی، فراخوانِ بین‌المللی در همبستگی با کوبانی، سخنِ پایانی و تصاویری از کوبانی و جهان در همبستگی با کوبانی.

شایان ذکر است که به همین مناسبت، مراسمی هم‌زمان در رونمایی و نیز همبستیگ با مردم کوبانی و جمع‌آوریِ کمک‌های مردمی برای کوبانی توسطِ کانونِ فرهنگی بامداد و نشرِ کتاب ارزان در آ ـ ب ـ اف سوند‌بی‌بری در نظر گرفته شده است که زمان و مکانِ آن به شرحِ زیر است:

مراسمِ رونمایی از کتابِ «کوبانی، ادبیات و هنرِ مقاومتِ نوین» همراه با سخنرانی و شعرخوانی.

زمان: یک‌شنبه ۸ فوریه ۲۰۱۵ از ساعتِ ۱۴ تا ۱۸

مکان: آ ـ ب ـ اف سوندبی‌بری، اسپلاندنِ 3c

تلفنِ تماس: ۳۳۶  ۷۴۷۴  ۰۷۰

 

ضمنا از شرکت‌کنندگان تقاضا شده است در صورتِ تمایل برای کمک‌رسانی به مردم کوبانی، مواردِ زیر را مورد توجه قرار دهند:

۱ ـ لباس و کفش و اسباب‌بازی برای کودکان و بزرگ‌سالان

۲ ـ داروهای بسته‌بندی و تاریخ‌دار

۳ ـ انواع غذاهای کنسروی

۴ ـ دستگاه‌های تلفن دستی، کامپیوتر دستی، دوربین فیلم‌برداری، عکاسی، و تلویزیون.

5- کمک‌های نقدی

 

قابل ذکر است که اقلامِ جمع‌آوری شده با همکاری مسئولان کوبانی و یک نهادِ انسان‌دوستِ سوئدی، به صورت مستقیم به کوبانی ارسال خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here