تهدید مجدد «سلمان رشدی» توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران!ـ بیانیه انجمن قلم ایران(در تبعید)

0
28

IRANIAN PEN CENTER(IN EXILE)

www.iranianpen.com

 

 

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی، اعلام کرده که صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد به حضور سلمان رشدی در نشست خبری نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعتراض کرد و این اقدام را حرکتی «غیر فرهنگی» دانست.

سیدعباس صالحی گفت: «اساسا این حرکت را که توسط نمایشگاه کتاب فرانکفورت برنامه‌ریزی شده است و از جمله خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می‌رود حرکتی غیرفرهنگی می‌دانم.»

او در ادامه گفت: «فتوای خمینی در این موضوع نگاهی دینی است و هیچ گاه کمرنگ نخواهد شد.» او با تاکید بر این که «از مدیران این نمایشگاه می‌خواهیم درباره لغو این برنامه اقدام کنند»، افزود: «در عین حال ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال بررسی در خصوص شرکت نکردن ایران در این نمایشگاه هستیم.»

 

آیت‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی ایران، در پایان جنگ خانمانسوز هشت ساله ایران و عراق، در فتوایی قتل‌عام زندانیان سیاسی را صادر کرد. در تابستان 1367 برابر با 1988 میلادی، با فتوای خمینی، هزاران زندانی سیاسی را اعدام کردند و پیکر آن‌ها را نیز با مخفی‌کاری تمام در گورستان‌های بی‌نام و نشان دفن کردند. به گفته جانشین پیشین خمینی آیت‌الله حسینعلی منتظری، در بهار و تابستان آن سال نزدیک به چهار هزار زندانی سیاسی اعدام شدند. در حالی که مخالفان شمار اعدامی‌ها را خیلی بیش‌تر از آن می‌دانند.

به فرمان خمینی، یک گروه سه نفر تشکیل شد تا بار دیگر زندانیان سیاسی را در بازجویی‌های دو سه دقیقه‌ای تفکیک کنند که آیا آنان به جمهوری اسلامی باور دارند یا نه؟ یکی از این سه نفر مصطفی پورمحمدی بود که هم اکنون وزیر دادگستری دولت حسن روحانی است. در دوسال اخیر که روحانی به ریاست جمهوری رسیده، شمار اعدام‌شدگان در ایران نسبت به سال‌های پیش، دو برابر شده است.

خمینی چند ماه پس از قتل‌عام زندانیان سیاسی، فتوای قتل سلمان رشدی را در 26 بهمن 1367 برابر با 14 فوریه 1989، صادر کرد. و از «مسلمانان غیور سراسر جهان» خواست، هر کجا نویسنده کتاب «آیات شیطانی» و «ناشرین مطلع از محتوای آن» را یافتند «سریعا آن‌ها را اعدام نمایند.»

متن فتوای آیت‌الله خمینی علیه سلمان رشدی:

«بسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم مؤلف کتاب «آیات شیطانی» که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم شده است، هم‌چنین ناشران مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‌باشند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس که در این راه کشته شود، شهید است ان‌شاء‌الله. ضمنا اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.

والسلام علیکم و رحمه‌الله وبرکاته

روح‌الله الموسوی الخمینی

26 بهمن 1367»

 

در واقع اقدام خمینی برای نابودی سلمان رشدی، چیزی فراتر از اعتراض به محتوای کتاب و تقبیح نویسنده بود. چرا که بیش‌تر باید جنبه سیاسی و موج‌سواری سیاسی در راستای صدور پان اسلامیسم به کشورهای منطقه را که با شعار «جنگ جنگ تا پیروزی» شکست خورده بود، در آن دید.

به فرمان خمینی پس از صدور فتوا در ایران عزای همگانی اعلام شد. روزنامه جمهوری اسلامی دوم اسفند 1367، از قول او نوشت: «سلمان رشدی اگر زاهد زمان هم بشود اعدام او بر هر مسلمانی واجب است.»

پس از فتوای خمینی، مجموعه‌ای از اقدامات تروریستی، به ویژه علیه مترجمان کتاب آیات شیطانی صورت گرفت. از جمله در سال 1391، مترجم ژاپنی کتاب رشدی «هیوتوشی ایگاراشی» به قتل رسید. مترجم ایتالیایی آیات شیطانی «اتوره کاپریولو» به سختی مجروح شد. گفته شد چاقو زدن کاپریلو از طرف شخصی انجام شده که عضو «جوخه‌های مرگ» جمهوری اسلامی بوده است.

یازده اکتبر 1993، در یک تلاش نافرجام ترور، ناشر نروژی کتاب سلمان رشدی، ویلیام نیگارد‌(Willian Nigaard)، با سه گلوله از پشت مورد اصابت قرار گرفت.

سلمان رشدی، در يكی از آخرين كتاب‌های خود، با اشاره به مجروحيت اتوره کاپریولو، مترجم شصت و یک ساله ايتاليايی كتابش توسط مسلمانان ايتاليايی تا سر حد مرگ و به قتل رسيدن هیوتوشی ایگاراشی، مترجم چهل و چهار ساله ژاپنی  آيات شيطانی بر اثر حمله مسلمانان ژاپنی، از روز اعدام ویلیام نیگارد، ناشر نروژی كتابش به اين شكل ياد می‌كند: «روزی كه ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت يكی از بدترين روزهای عمر من است.» 

روزنامه جمهوری اسلامی 26/12/1392، نوشت: «… تنها چند ماه پس از فتوای تاریخی حضرت امام خمینی‌(ره)، «مصطفی مازح»، جوان لبنانی خود را برای اجرای حکم امام خمینی به انگلیس رساند و در هتل محل نگهداری سلمان رشدی مستقر شد که پیش از انجام عملیات، بمب منفجر شد و مصطفی در راه اجرای حکم تاریخی اعدام سلمان رشدی به‌شهادت رسید…»

در سال 1393، در جریان حمله گروهی اسلامی به یک همایش فرهنگی در ترکیه، بیش از سی نفر از روشنفکران این کشور، زنده‌زنده در آتش سوختند. یکی از شرکت‌کنندگان این همایش عزیز نسین، نویسنده مشهور و مترجم «آیات شیطانی» به زبان ترکی بود. گروهی مذهبی، هتل محل برگزاری همایش را اشغال کردند و خواستار تحویل گرفتن آقای نسین شدند. بعد از برآورده نشدن این خواسته، آن‌ها هتل را آتش زدند و مانع از ورود ماموران آتش‌نشانی شدند.

 

«بنیاد 15 خرداد» که از نهادهای حکومتی محسوب می‌شود جایزه‌ای برای قتل نویسنده آیات شیطانی تعیین کرد که پاییز 1391، با افزایش نیم میلیون دلار رقم آن را به 3 میلیون و 300 هزار دلار افزایش یافت.

هم‌چنین اواسط خرداد 1386 – ژوئن 2007 خبرگزاری فارس، خبر داد که یک جایزه 150 هزار دلاری برای مجری حکم اعدام سلمان رشدی اختصاص داده شد. این جایزه توسط گروهی تحت عنوان «ستاد پاسداشت شهدای نهضت جهانی اسلام» تعیین شده است.

در واقع می‌توان گفت خمینی و حکومتی که وی بنیان گذاشت، به طور رسمی و آشکار اشاعه‌دهنده تروریسم دولتی در جهان محسوب می‌شود. حتا رهبر کنونی جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای نیز تاکنون چند بار بر غیرقابل لغو شدن فتوای قتل سلمان رشدی تاکید کرده است. او مدعی است حکم قتل رشدی «همانند آیات الهی مستحكم و غیر قابل خدشه است.»

 

در بیش از سه دهه اخیر حاکمیت جمهوری اسلامی از سعیدی سیرجانی، پژوهشگر و نویسنده، زهرا کاظمی خبرنگار عکاس ایرانی‌-‌کانادایی، افشین اسانلو از بنیان‌گذاران سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس و اخیرا نیز شاهرخ زمانی رهبر کارگری، نمونه‌هایی هستند که در زندان‌های جمهوری اسلامی به دلیل شکنجه و فشارهای روحی و جسمی و مسمومیت و عدم رسیدگی پزشکی و غیره جان خود را از دست داده‌اند. هم اکنون تعداد بی‌شماری روزنامه‌نگار، فعال جنبش‌های اجتماعی و مدنی در زندان‌های مخوف جمهوری اسلامی در زیر شدیترین شکنجه‌های روحی و جسمی قرار دارند. روزی نیست که خبر اعدام در ایران شنیده نشود.

با وجود این که جمهوری اسلامی، سراسر ایران را به زندان بزرگی برای اکثریت شهروندانش تبدیل کرده است و به تازگی با گروه 5+1 و در راس همه ایالات متحده آمریکا به توافق و سازش رسیده است، با وجود این که جامعه ایران آبستن حوادث مختلفی از جمله شورش و اعتراض است این حکومت، با تهدید مجدد سلمان رشدی، در واقع پیام روشن‌اش، تهدید همه مخالفین فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود در داخل و خارج کشور است.

قرار است بین روزهای 14 تا 18 اکتبر امسال نمایشگاه جهانی کتاب در شهر فرانکفورت آلمان برگزار گردد. جمهوری اسلامی، هر سال تلاش کرده است در این نمایشگاه شرکت کند. اما هر سال با اعتراض مخالفان روبه‌رو شده است. امسال هم جمهوری اسلامی حضور در این نمایشگاه را تدارک دیده است اما به این شرط که سلمان رشدی را به این نمایشگاه راه ندهند! اما پرسش این است: آیا رژیمی که در اجرای جنایت و کشتار نویسندگان و شاعران و مخالفان خود در ایران و بیرون از ایران، از هیچ تلاشی چشم نمی‌پوشد، رژیمی که فرهنگ انسانی و انسان‌دوستی و جهان‌شمول را در ایران نابود کرده است، درخور و شایسته است که در نمایشگاه جهانی کتاب شرکت کند؟

ما از همه انسان‌های آزاده، نهادها و سازمان‌های انسان‌دوست، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان مدافع آزادی بی‌قید و شرط بیان و اندیشه در سراسر جهان، به ویژه از پن جهانی و اعضای آن در کشورهای مختلف جهان که ما هم عضو آن هستیم انتظار داریم این اقدام تروریستی مجدد وزرات فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران علیه سلمان رشدی را محکوم کنند و خواهان آزادی بیان و اندیشه، تشکل و تجمع، آزادی همه زندانیان سیاسی و عادی و هم‌چنین لغو سانسور و هرگونه شکنجه جسمی و روحی و اعدام در ایران شوند!

 

انجمن قلم ایران در تبعید

ششم اکتبر 2015

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here