کانون نویسندگان ایران: آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۸ تا ۲۵ تیر ۱۴۰۰)

0
1

 

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۸ تا ۲۵ تیر ۱۴۰۰)
| بند اول منشور کانون نویسندگان ایران: آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد. |
جمعه ۱۸ تیر ۱۴۰۰
– سایت خبری انصاف‌نیوز در این روز خبر داد که پس از تماس یک نهاد نظارتی در دولت مجبور به حذف گزارش مصاحبه با یک «کارمند سابق وزارت اطلاعات» شده است.
شنبه ۱۹ تیر
– وکیل آنامحمد بیات، روزنامه‌نگار ترکمن در این روز خبر داد که پرونده‌ی او به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی کشور» به دلیل انتشار یک کاریکاتور، به دادگاه انقلاب شهرستان گنبد ارجاع داده شده است.
– در این روز حسین حسن‌خانی، معلم بازنشسته و از اعضای مکتب قرآن، در مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او پیشتر به دنبال پیگیری حقوق فرهنگیان و شرکت در تحصن‌های معلمان و بالا بردن پلاکاردی با مضمون «جای معلم آزاده در زندان نیست، در کلاس درس است، معلمان زندانی را آزاد کنید» در دادگاه انقلاب مهاباد به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.
– در این روز خبر رسید که با گذشت بیش از ۳ ماه از موافقت با اعزام رضا مهرگان به مرخصی استعلاجی ۲۰ روزه، این فعال مدنی به دلیل عدم توانایی در تأمین وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادره، کماکان در زندان بسر می‌برد.
یکشنبه ۲۰ تیر
– در این روز خبر رسید جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات یاسین قاسمی بجد، نویسنده، شاعر و مترجم ۲۶ تیر برای اتهامات «عضویت در گروه‌های مخالف نظام»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبر» در دادگاه انقلاب زاهدان و ۵ مرداد برای اتهام «توهین به مقدسات» در دادگاه کیفری دو زاهدان برگزار خواهد شد.
– شیرین نجفی، یکی از ادمین‌های کانال تلگرامی آمدنیوز با تودیع قرار وثیقه‌ی ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومانی و همراه با پابند نظارتی الکترونیک در این روز به مرخصی درمانی اعزام شد.
– در این روز جواد حیدریان، خبرنگار حوزه‌ی محیط زیست، در دادسرای یاسوج به «نشر اکاذیب رایانه‌ای به قصد تشویش اذهان عمومی» متهم شده و به نیابت از این شعبه، توسط دادسرای یاسوج تفهیم اتهام شد.
– سینا کمالى سروستانی شهروند بهائی ساکن شیراز که از ۲۴ خردادماه در بازداشت نیروهای اطلاعتی بود، در این روز با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.
دوشنبه ۲۱ تیر
– تست کرونای زینب همرنگ سید بگلو، معلم بازنشسته و سپیده کاشانی، فعال محیط زیست محبوس در بند زنان زندان اوین، در این روز مثبت اعلام شد.
– صدها تن از دانشجویان کشور با امضای بیانیه‌ای از اعتصاب کارگران نفت و پتروشیمی در این روز حمایت کرده و خواهان حق داشتن تشکل مستقل، افزایش دستمزدها، پرداخت معوقات مزدی کارگران، بازگشت به کار کارگران اخراج شده، ایجاد امنیت شغلی و حذف قراردادهای موقت، برخورداری از حق همگانی مسکن، امکانات آموزشی، درمانی و رفاهی برای تمام کارگران جامعه شدند.
سه شنبه ۲۲ تیر
– در این روز جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرسالار داودی، وکیل دادگستری در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.
– ثمر فاطمی، میلاد علوی و مهدی روزبهانی، خبرنگاران گروه سیاسی روزنامه اعتماد بدون ارائه دلیل در این روز از کار اخراج شدند. همچنین در پی این اقدام مرجان زهرانی، خبرنگار حوزه‌ی دولت این روزنامه نیز در اعتراض به رفتار غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای صورت گرفته، استعفا داد.
– در این روز خبر رسید نایب حاجی‌زاده ینگجه، کیهان مکرم انبی و نائب عسکری در پی اعتراض تعدادی از زندانیان سیاسی در مقابل افسر نگهبانی زندان به ضرب و شتم نایب حاجی‌زاده توسط دو تن از زندانیان با جرایم عمومی، به اتهامات «اخلال در نظم زندان» و «توهین به مقدسات» در دادیاری ارومیه مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.
– در این روز خبر رسید فهد عبیداوی، اسماعیل عبیداوى و سیدعلى شریفى سه تن از معترضینی هستند که به دنبال تجمع روز شنبه گذشته در اهواز علیه قطع مکرر آب در برابر ساختمان استانداری، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.
چهارشنبه ۲۳ تیر
– در این روز خبر رسید علی اکبر امینی، مدیر اجرایی «نشر دیگر» روز پنج‌شنبه ۱۷ تیرماه با پایان دوران محکومیت از زندان اوین آزاد شده است. نازی اسکوئی، مدیر مسئول این انتشارات نیز ۵ تیرماه جاری به مرخصی متصل به آزادی اعزام شده بود.
– در این روز خبر رسید که به دنبال پذیرش درخواست اعاده دادرسی ارس امیری، فعال فرهنگی و دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون و کارمند سابق دفتر شورای فرهنگی بریتانیا، وی اوایل تیرماه از زندان اوین آزاد شده است.
– در این روز و در پی تشدید فشار نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بر فعالین صنفی و مدیران گروه‌های بزرگ تلگرامی، تجمع دامداران لغو شد.
– فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران طی بیانیه‌ای که در این روز منتشر شد، خبر از توطئه برای ربودن مسیح علی‌نژاد،‌ روزنامه‌نگار ساکن نیویورک، توسط چهار مأمور جمهوری اسلامی و انتقال قاچاقی او به خارج از ایالات متحده امریکا برای بردن به ایران داد و با مسیح علی‌نژاد اعلام همبستگی کرد.
– انجمن قلم آمریکا، در بیانیه‌ای که در این روز منتشر شد، متهم شدن یک تیم اطلاعاتی جمهوری اسلامی به توطئه برای ربودن یک روزنامه‌نگار (مسیح علی‌نژاد) از آمریکا و انتقال به ایران را «سرکوب مخالفان از هزاران مایل دورتر» و «تهدیدی ترسناک علیه همه کسانی که در جهان از آزادی بیان و حقوق بشر دفاع می‌کنند» خواند.
– سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در بیانیه‌ای که در این روز منتشر شد، ضمن حمایت از خواست و مطالبات کارگران اعتصابی صنعت نفت و پتروشیمی، یادآور شد که کارگران باید تشکل‌های مستقل خود را ایجاد کنند تا در دراز مدت حق‌خواهی، اتحاد و همبستگی تداوم داشته باشد.
– در این روز فرهاد محمدی، وکیل دادگستری، جهت تحمل ١٠ ماه حبس راهی زندان سنندج شد. محمدی خرداد سال گذشته به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در دادگاه انقلاب سنندج به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به ١٠ ماه کاهش پیدا کرد.
– سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان رجایی‌شهر کرج، بابت اتهامات «توهین به رهبر جمهوری اسلامی در فضای مجازی»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی» که اخیراً در زندان علیه وی گشوده شده، طی ابلاغیه‌ای کتبی در این روز به دادگاه انقلاب تهران احضار شد.
– خالد پیرزاده، زندانی سیاسی که از مرداد ۹۹ با اتهامات «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبر» در زندان به‌سر می‌برد، در این روز از قرنطینه‌ی زندان تهران بزرگ به مکان نامعلومی منتقل شد.
پنجشنبه ۲۴ تیر
– در این روز محمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی که به اتهام «اقدام علیه امنیتی ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق» و «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» در زندان به سر می‌برد، با پایان پنج سال دوران محکومیت خود از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.
Ist möglicherweise Kunst

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here