کانون نویسندگان ایران: خبر/ نویسندگان و هنرمندان جهان به کارزار انجمن قلم آمریکا برای آزادی اعضای زندانیِ کانون نویسندگان ایران پیوستند.

0
3
خبر
نویسندگان و هنرمندان جهان به کارزار انجمن قلم آمریکا برای آزادی اعضای زندانیِ کانون نویسندگان ایران پیوستند.
روز گذشته، ششم مهر ماه ۱۴۰۰، انجمن قلم آمریکا کارزار خود برای آزادی سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن را آغاز کرد. انجمن قلم آمریکا در فراخوانی که به امضای شصت نویسنده، روزنامه‌نگار و هنرمند نامدار رسیده، از حکومت ایران خواسته سه نویسنده‌ی دربند کانون را که به تازگی برنده‌ی «جایزه‌ی آزادی برای نوشتن» شده‌اند، آزاد کند. امضاکنندگان با یادآوری فعالیت‌های این سه‌ نویسنده در عرصه‌ی ادبیات و نیز در کانون نویسندگان ایران، فعالیت‌های آنها را که از سوی حکومت مصداق اتهام تلقی شده، پاسداشت «میراث شاعران، روشنفکران، و مخالفان سیاسیِ درگذشته‌ی ایرانی» خوانده‌اند و از حکومت ایران خواسته‌اند حق آزادی بیان را به رسمیت بشناسد و «به مجازاتِ دولتی تمام نویسندگانی که می‌خواهند دیدگاه‌ها و عقاید خود را آزادانه بیان کنند» پایان دهد.
برای پیوستن به این کارزار می‌توانید از لینکی که در انتهای مطلب آمده استفاده کنید.
ترجمه‌ی متن فراخوان و اسامی امضاکنندگان:
کارزار جهانی انجمن قلم آمریکا برای آزادی اعضای زندانیِ کانون نویسندگان ایران
از حکومت ایران بخواهید بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان (مهابادی) را آزاد کند
خطاب به رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی
امسال، انجمن قلم آمریکا (پن) با اهدای « جایزه‌ی آزادی برای نوشتن» از نویسندگان زندانی در ایران، بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان (مهابادی)، قدردانی می‌کند. دولت ایران این سه نویسنده را به علت نوشتن، دفاع از آزادی بیان، و مخالفت مسالمت‌آمیز با سانسورِ دولتی به بند کشیده است. در ماه مه ۲۰۱۹ [اردیبهشت ۱۳۹۸]، آنان به اتهام‌های بی‌اساسِ «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» هر کدام به شش سال زندان محکوم شدند. در سپتامبر ۲۰۲۰ [مهر ۱۳۹۹] پس از دادگاه تجدید نظر، آنها به زندان اوین احضار شدند تا حکم مجموعاً ۱۵ سال و شش ماه زندان را تحمل کنند، و این درحالی بود که بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ در زندان‌های ایران بیداد می کرد. به کارزار انجمن قلم آمریکا برای آزادی این سه نویسنده بپیوندید.
به رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی
جناب آقای ابراهیم رئیسی،
ما امضاکنندگان زیر، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان آفرینشگر، و حامیان انجمن قلم آمریکا، با ارسال این نامه مصرانه از شما می‌خواهیم سه نویسنده‌ی ایرانی، بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان (مهابادی)، دریافت‌کنندگان جایزه‌ی انجمن قلم آمریکا به نام «آزادی برای نوشتن»، را آزاد کنید.
آبتین، باژن، و خندان (مهابادی) به اتهام‌های ناعادلانه‌ی «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» مجموعاً به تحمل ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند. این سه نویسنده در زندان اوین از دسترسی به بیمارستان و مراقبت های پزشکیِ ضروری محروم و آبتین و خندان (مهابادی) هر دو به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. ما از شما، آقای رئیس جمهوری، می‌خواهیم آبتین، باژن، و خندان (مهابادی) را آزاد کنید؛ آنان را از تمام اتهام‌هایی که در پرونده‌ی حقوقی به ناحق به آنها تفهیم شده است، تبرئه کنید؛ و به مجازاتِ دولتی تمام نویسندگانی که می‌خواهند دیدگاه‌ها و عقاید خود را آزادانه بیان کنند، پایان دهید.
محکومیت آبتین، باژن، و خندان (مهابادی) نتیجه‌ی سال‌ها بازجویی از آنان به علت دفاع‌شان از آزادی بیان و آثارشان است که از سال ۲۰۱۵ [۱۳۹۴] آغاز شد، آن‌گاه که خانه‌های آنها مورد یورش قرار گرفت و نوشته‌های‌شان ضبط و توقیف شد. در ۲۰۱۹ [۱۳۹۸]، این سه نویسنده محاکمه و به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» مجموعاً به ۱۸ سال زندان محکوم شدند. در دادگاه تجدیدنظر، هرچند محکومیت باژن کاهش یافت، اما هر سه آنان در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ [۵ مهر ۱۳۹۹] برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شدند.
این سه نویسنده – بکتاش آبتین، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس، و فیلم‌ساز؛ کیوان باژن، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار؛ و رضا خندان (مهابادی)، مؤلف، منتقد ادبی، و پژوهشگر فرهنگ افسانه‌های مردم – با نگارش کتاب، سرودن شعر و نوشتن داستان‌های کوتاه، و ویرایش دانشنامه‌های چندجلدی درباره‌ی قصه‌های ایرانی و تاریخ‌های شفاهی درباره‌ی نویسندگان بزرگ، خدمات درخشانی به تاریخ غنی ادبیات ایران کرده‌اند. همچنین هر سه آنان با عضویت در هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران – تشکل صنفی نویسندگان ایرانی با بیش از ۵۰ سال قدمت که از دهه‌ی ۱۹۸۰ [۱۳۶۰] تا کنون غیرقانونی اعلام شده است – نقش مهمی در جامعه‌ی ادبیِ ایران ایفا کرده‌اند. آبتین، باژن، و خندان (مهابادی)، به‌رغم خطرهایی که برای آنان داشته است، با برگزاری مراسم یادبود، نشست‌های ادبی، انتشار خبرنامه و نشریات دیگر – فعالیت‌هایی که قوه‌ی قضاییه‌ی ایران آنها را جرم‌های سنگینی می‌داند – میراث شاعران، روشنفکران، و مخالفان سیاسیِ درگذشته‌ی ایرانی را پاس داشته‌اند.
وقت آن است که دولت ایران به حق آزادی بیان نویسندگان، شاعران، و متفکران احترام نهد و سنت‌های پربار جامعه‌ی ادبیِ متکثر ایران را به رسمیت شناسد. ما از شما آقای رئیس جمهوری می‌خواهیم که به حبس ناعادلانه‌ی بکتاش آبتین، کیوان باژن، و رضا خندان (مهابادی) پایان دهید، و تمام کسانی را که به دلیل آزادی برای نوشتن به بند کشیده شده‌اند، آزاد کنید.
امضاکنندگان:
Ayad Akhtar
Kwame Anthony Appiah
Reza Aslan
Margaret Atwood
Paul Auster
Alec Baldwin
Laura Bickford
Michael Chabon
Ron Chernow
Sandra Cisneros
J. M. Coetzee
Molly Crabapple
Lydia Davis
Ariel Dorfman
Jennifer Egan
Louise Erdrich
Jeffrey Eugenides
Oskar Eustis
Jennifer Finney Boylan
Jonathan Franzen
Adam Gopnik
Philip Gourevitch
John Green
Lev Grossman
Roya Hakakian
Daniel Handler
James Hannaham
Tom Healy
Elizabeth Hemmerdinger
Khaled Hosseini
David Henry Hwang
Siri Hustvedt
Mary Karr
Jeff Kaufman
David Kaye
Nicole Krauss
Chang-rae Lee
Jonathan Lethem
M. G. Lord
Ma Thida
David Mazzucchelli
Colum McCann
Rick Moody
Paul Muldoon
Ahmed Naji
Maggie Nelson
Joyce Carol Oates
Susan Orlean
Orhan Pamuk
Robert Pinsky
Allison Markin Powell
Francine Prose
David J. Remnick
Howard A. Rodman
Marcia S. Ross
Esmeralda Santiago
George Saunders
Simon Schama
Stacy Schiff
Alice Sebold
Elif Shafak
Fatima Shaik
Gary Shteyngart
Kiki Smith
Andrew Solomon
Amir Soltani
Stephen Sondheim
Alec Soth
Art Spiegelman
Tom Stoppard
Meryl Streep
Rose Styron
Aatish Taseer
Colm Tóibín
Calvin Trillin
Anne Tyler
David L. Ulin
Ayelet Waldman
Edmund White
Tobias Wolff
Sholeh Wolpé
KK Wooton
Tom Zoellner
متن اصلی بیانیه را می‌توانید در آدرس زیر ببینید:

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here