کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۲ تا ۹ مهر ۱۴۰۰)

0
2

 

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۲ تا ۹ مهر ۱۴۰۰)
| بند اول منشور کانون نویسندگان ایران: آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد. |
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
– در این روز خبر رسید که در پی افشاگری ناسکه افخمی از فعالان حقوق زنان، درباره‌ی باند تجاوز به زنان در شهرستان سردشت، منزل پدری وی مورد حمله مسلحانه قرار گرفته است.
– در این روز خبر رسید دو تن از مدیران صفحات شبکه‌های اجتماعی در اینترنت در شهرستان دیواندره، به دلیل آنچه «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» خوانده شد، بازداشت و صفحات مجازی آن‌ها نیز مسدود شد.
شنبه ۳ مهر
– در این روز بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، از اجرای حکم ۴ سال حبس تعزیری مهدی محمودیان که در سال ۱۳۹۹ برای او صادر شده بود، خبر داد. مصادیق اتهام محمودیان که هم اکنون در زندان اوین به سر می‌برد، امضای بیانیه‌ی موسوم به ۷۷ نفر و روشن کردن شمع به یاد جان باختگان هواپیمای اکراینی بوده است. محمودیان به همراه ۸ تن از وکلا و فعالان مدنی، در جریان برگزاری جلسه‌ای در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران از ۲۳ مردادماه در بازداشت به سر می‌برد.
– رضا گلپور چمرکوهی، نویسنده‌ی کتاب «شنود اشباح» و زندانی سیاسی، پس از تحمل بیش از ۴ سال و ۸ ماه حبس و به دنبال قبول اعاده دادرسی و صدور حکم برائت از سوی دیوان عالی کشور، در این روز از زندان اوین آزاد شد.
یکشنبه ۴ مهر
– در این روز نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر طی ابلاغیه‌ای جهت اجرای حکم ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی، به واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد. او ضمن اعلام امتناع از پذیرش این حکم و مقاومت در برابر اجرای حکم شلاق از گشایش چندین پرونده جدید در دادسرای اوین برای خود خبر داده است.
– عزیز قاسم‌زاده، خواننده، معلم و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان، با یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری‌اش در این روز همراه با توهین و ضرب و شتم بازداشت شد. مأموران در حین بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی وی را ضبط کردند.
– در این روز خبر رسید پیام شکیبا، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق، به دلیل «حمایت از زندانیان سیاسی» و «ترغیب به تحریم انتخابات از طریق فعالیت در فضای مجازی» به ۱۳ ماه حبس و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲ سال منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و ضبط تلفن همراه و لپ‌تاپ به نفع دولت محکوم شده است.
– کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای در این روز با اشاره به اینکه دفاع از آزادی بیان، مخالفت با سانسور و عضویت در کانون نویسندگان ایران به صدور حکم‌های سنگین برای رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن انجامید، خواهان آزادی بی قید و شرط این سه نویسنده شد و ادامه‌ی‌ اجرای حکم آن‌ها را سرکوب آزادی بیان خواند.
– در این روز خبر رسید نادر صادقیان، فعال مدنی ترک آذربایجان، طی ابلاغیه‌ای به اتهامات «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت‌آمیز از طریق سامانه‌های مخابراتی در فضای مجازی» و «تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی» به دادگاه انقلاب تبریز احضار شده است.
– در این روز خبر رسید تعدادی از شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری امسال در نتایج این آزمون با ایرادات مختلفی از جمله «مردود» و «مردود صلاحیت عمومی» در سایت سازمان سنجش مواجه شده و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شده‌اند.
– در این روز یوسف سلحشور، فعال مدنی ترک آذربایجانی، طی ابلاغیه‌ای به اتهامات «تحریک و دعوت مردم به اعمال خشونت‌آمیز از طریق سامانه‌های مخابراتی در فضای مجازی» و «تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی» به دادگاه انقلاب تبریز احضار شد.
دوشنبه ۵ مهر
– شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای در این روز بازداشت عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید شرط او شد.
– سازمان عفو بین‌الملل با انتشار اطلاعیه‌ای، در این روز اعلام کرد آتنا دائمی دور از خانواده‌اش در زندان لاکان رشت، به خاطر فعالیت‌هایش از جمله محکوم کردن نقض حقوق بشر در ایران زندانی شده است و بار دیگر از مقامات جمهوری اسلامی خواست آتنا دائمی مدافع حقوق بشر را فوراً و بدون و قید و شرط آزاد کنند.
سه‌شنبه ۶ مهر
– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با انتشار بیانیه‌ی مشترکی در این روز با اعتراض به بازداشت عزیز قاسم‌زاده عضو کانون صنفی معلمان گیلان، و دیگر معلمان زندانی، اخراج، تهدید، ارعاب و بازداشت و زندانی کردن معلمان را قویا محکوم کردند و خواهان لغو تمامی احکام ظالمانه علیه فعالین صنفی معلمان و آزادی بی‌قید و شرط تمامی معلمان در بند شدند.
– کانون صنفی فرهنگیان گیلان با انتشار بیانیه‌ای در این روز، ضمن محکوم کردن بازداشت عزیز قاسم‌زاده «معلم فرهیخته و هنرمند محبوب مردمی که همراه با خشونت و رفتارهای ناشایست بوده» از مواضع و اهداف صنفی او حمایت کرد.
– در این روز خبر رسید مصطفی نیلی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری که از ۲۳ مردادماه همراه با شماری از وکلا و فعالان مدنی در جریان برگزاری جلسه‌ای در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران بازداشت شدند،کماکان در زندان اوین در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.
– در این روز خبر رسید که پس از پیگیریهای فراوان خواهران و مادر عزیز قاسم‌زاده توانستند در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات رودسر با او ملاقات حضوری داشته باشند.
چهارشنبه ۷ مهر
– یعقوب یزدانی، معلم و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی که دوران محکومیت ۲ سال حبس خود را در زندان بجنورد می‌گذراند، در این روز به مرخصی ۵ روزه اعزام شد.
– محبوبه فرحزادی، معلم بازنشسته و فعال صنفی در این روز از احضار خود به دادگاه انقالب برای ابلاغ حکم نهایی خبر داد.
– لقمان پیرخضرانیان، فعال مدنی، که از ۲۸ شهریورماه بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده بود، پس از پرداخت جریمه‌ی نقدی در این روز به مرخصی متصل به آزادی اعزام شد.
– سعید اقبالی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج در یادداشتی با عنوان «معنای زندگی در حکومت دیکتاتوری» که در این روز منتشر شد، اصلی‌ترین عامل بقای دیکتاتوری را «ایجاد ترس و وحشت عمیق» در جامعه بر شمرد.
– آرشام (محمود) رضایی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در این روز با مثبت اعلام شدن تست کرونا به قرنطینه‌ی این زندان منتقل شد.
– در این رو خبر رسید شمار شهروندان بهائی محروم از تحصیل در کنکور ۱۴۰۰ که تاکنون هویت آنها احراز شده به ۱۴ تن رسیده است.
پنجشنبه ۸ مهر
– در این روز جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان نامدار جهان با امضای نامه انجمن قلم آمریکا خواهان آزادی سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان (مهابادی) شدند که یک‌سال است با اتهامات واهی در زندان اوین محبوس‌اند.
امضاکنندگان که در میان آنها نام برندگان جوایز نوبل، پولیتزر و تونی به چشم می‌خورد، با انتشار نامه‌ای سر گشاده خطاب به ابراهیم رئیسی نوشته‌اند «زمان آن فرا رسیده که دولت ایران به حق بیان نویسندگان، شاعران و اندیشمندان ایرانی احترام بگذارد» و «به مجازاتِ دولتی تمام نویسندگانی که می‌خواهند دیدگاه‌ها و عقاید خود را آزادانه بیان کنند» پایان دهد.
– کانون صنفی معلمان تهران با انتشار بیانیه‌ای درباره بازداشت عزیز قاسم‌زاده در این روز آن‌را اقدامی غیرقانونی و ادامه سلسله بازداشت‌های فعالان صنفی به ویژه معلمان نامید و آن را محکوم کرد.
– محبوبه فرحزادی، فعال صنفی معلمان و از اعضای انجمن ندای زنان ایران، در این روز طی یک تماس تلفنی به دادگاه انقلاب تهران احضار شد.
– در این رو خبر رسید قاسم بهرامی، شاعر منتقد که با نام «شیدای همدانی» شناخته می‌شود علیرغم گذشت ۱۶ روز از زمان دستگیری در مشهد کماکان در بازداشت و بیخبری به سر می‌برد. بهرامی در تاریخ ۲۴ شهریور توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
Ist möglicherweise ein Bild von Kerze, Feuer und Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here