کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت…

0
2

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت…
(از ۹ تا ۱۶ دی ۱۴۰۱)
جمعه ۹ دی ۱۴۰۱
– در این روز مهرنوش طافیان، فعال رسانه‌‌ای به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در دادگاه انقلاب اهواز به یک سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، محکوم شد.
شنبه ۱۰ دی
– ویدا ربانی خبرنگار به شش سال حبس به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و پانزده ماه حبس دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شد.
یکشنبه ۱۱ دی
– مهدی قدیمی روزنامه‌نگارِ آزاد و خبرنگار در این روز بازداشت شد.
دوشنبه ۱۲ دی‌
– سهیل عربی وبلاگ‌نویس و فعال سیاسی که دوران تبعید خود را پس از ۸ سال زندان در برازجان می‌گذراند، در این روز دستگیر شد.
سه‌شنبه ۱۳ دی
– کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای در این روز از احضار اکبر معصوم‌بیگی و قارن سوادکوهی، دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، به یکی از ساختمان‌های وزارت اطلاعات خبر داد و نوشت: «این دو عضو هیئت دبیران صبح روز دوشنبه دوازدهم دی‌ماه به نشانی اعلام‌شده رفتند و ساعت‌ها درباره‌ی مطالب منتشرشده در صفحات مجازی کانون بازجویی شدند».
– در این روز خبر رسید پیمان فرهنگیان، شاعر، نویسنده و فعال کارگری که چندی پیش با حکم ۷ سال حبس تعلیقی موقتا آزاد شده بود، در پی تهدیدهای نهادهای اطلاعاتی، به دلیل حمایت از زندانیان سیاسی، با پرونده‌سازی جدید مواجه شده است.
چهارشنبه ۱۴ دی
– آیدا عمیدی عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران که در تاریخ ۱۴ آذرماه با یورش مأموران امنیتی و شکستن در و پیکر منزلش بازداشت شده بود پس از تحمل ۳۰ روز حبس، در این روز از بازداشتگاه اوین با قرار گروگانگیری حکومتی موسوم به وثیقه‌ی ۵۰۰ میلیون تومانی موقتاً مرخص شد.
– در این روز خبر رسید رضا کشوری، شاعر و نقاش که در پی اعتراض به دستگیری چند نوجوان توسط نیروهای امنیتی در ۲۳ مهر بازداشت شد، در دادگاه انقلاب کرج به ۵ سال حبس، دو سال تبعید به خوانسار و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.
– ترانه علیدوستی، بازیگر سینما که سه هفته پیش در پی حمایتش از اعتراضات سراسری مردم ایران بازداشت شده بود، با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی در این روز از زندان اوین مرخص شد.
– جمعی از روزنامە نگاران کردستان با انتشار بیانیه‌ای در این روز نسبت به توقیف نشریه‌ای واکنش نشان داده و خواستار رفع توقیف این نشریه شدند. این روزنامه نگاران در بخشی از بیانیه خود اظهار داشتند که محدودسازی رسانه‌های مستقل و حرفه‌ای، نقض آشکار حق دسترسی به اطلاعات آزاد، آزادی رسانه و حقوق روزنامه نگاری است.
– نازیلا معروفیان، خبرنگار و دانشجوی دانشگاە علامە که روز ۸ آبان پس از انتشار مصاحبه خود با امجد امینی (پدر مهسا امینی) بازداشت شده بود، در این روز در ساختمان دادگاە رسیدگی بە اتهاماتش، بر اثر فشارهای روانی و روحی، بیهوش و بە بیمارستان مفتح ورامین منتقل شد.
پنجشنبه ۱۵ دی
– کانون نویسندگان ایران در این روز با انتشار بیانیه‌ای «در نخستین سالگرد ستم‌کشته‌ی راه آزادی بکتاش آبتین ضمن گرامیداشت یاد این عضو سربلند، بار دیگر بر خواست مبرم آزادی بیان بی هیچ حصر و استثنا برای همگان» تأکید کرد.
– در این روز روح الله زرین، خبرنگار ساکن شهرستان قروه بازداشت شد.
– مهدی بیک؛ دبیر سرویس سیاسی روزنامه اعتماد در این روز بازداشت شد.
– در این روز خبر رسید حمید جعفری نصرآبادی، معلم، نویسنده و مربی فوتبال در کاشان، علاوه بر محکومیت قبلی در دادگاه انقلاب، به ۲ سال حبس به اتهام «نشر اکاذیب» و ۱ سال به اتهام «تمرد از دستور مامور قضایی» محکوم شده است.
Ist möglicherweise ein Bild von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here