کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت… از ۳۰ دی تا ۶ بهمن ۱۴۰۱

0
13

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت…
از ۳۰ دی تا ۶ بهمن ۱۴۰۱
جمعه ۳۰ دی
ــ کامیار فکور، خبرنگار و فعال کارگری، برای گذراندن ۱ سال حبس به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد برهم‌زدن امنیت ملی» به بند ۸ زندان اوین منتقل شد.
ــ شیوا شعبانی، بازیگر تئاتر و سینما، در دادگاه انقلاب تهران به اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۵ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال و در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی: ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ سال ممنوعیت عضویت در دسته‌‌جات سیاسی، نوشتن در مجلات و فعالیت در فضای مجازی و ‌۲ سال ممنوعیت کار در تئاتر و سینما محکوم شد.
شنبه ۱ بهمن
ــ ملیکا هاشمی خبرنگار خبرگزاری شهر و دانشجوی معماری دانشگاه سوره، در پی احضار به دادسرای اوین «جهت ارائه توضیحات» بازداشت شد.
ــ دادگاه انقلاب تهران ریحانه طراوتی، عکاس و فیلم‌بردار، را به اتهام‌های «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس محکوم کرد.
ــ محمدرضا علیجانی، دبیر دبیرستان‌های مشهد و گلبهار، در پی احضار و مراجعه‌ به دادسرا در این روز، بازداشت شد.
ــ در این روز خبر رسید زینب مولایی‌راد، معلم و مادر کیان پیرفلک، را از حضور در محل کارش، هنرستان فاطمیه شهرستان ایذه، محروم کرده‌اند.
ــ پیمان سالم، فعال کارگری، به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی جاری در دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان و ضبط گوشی تلفن همراه محکوم شد.
یکشنبه ۲ بهمن
ــ مهرنوش زارعی هنزکی، روزنامه‌نگار و خبرنگار برخی از خبرگزاری‌های داخلی، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
ــ سعیده شفیعی، روزنامه‌نگار آزاد و نویسنده، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
دوشنبه ۳ بهمن
ــ شاهو حسینی، هنرمند کرد، پس از انتشار کلیپ «بلا چاو» در پاوه بازداشت شد.
ــ دانشگاه فردوسی مشهد با مهشید گوهری، استاد مدعو گروه ادبیات این دانشگاه، به دلیل حمایت از دانشجویان «قطع همکاری» کرده است.
سه‌شنبه ۴ بهمن
ــ سارا سیاهپور، فعال صنفی معلمان تهران، را به ۶ سال زندان، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ٢ سال محرومیت از فعالیت‌های صنفی و قانونی محکوم کرده‌اند.
ــ دادگاه انقلاب اصفهان عرفان خلیلیان، موسیقی‌دان، را که اواخر شهریور در این شهر بازداشت شده بود به ۹ سال و ۸ ماه زندان محکوم کرد.
چهارشنبه ۵ بهمن
ــ حکم محکومیت ۵ سال حبس برای پویا مظلومی، فارغ‌التحصیل ادبیات نمایشی از دانشگاه خوارزمی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری، عیناً تأیید شده است.
پنجشنبه ۶ بهمن
ــامیر نیک‌پی، جامعه‌شناس و استاد جامعه‌شناسی حقوقی و انسان‌شناسی حقوقی، از دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی اخراج شده است.
Ist möglicherweise ein Cartoon von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here