کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت… از ۷ بهمن تا ۱۳ بهمن ۱۴۰۱

0
2

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت…
از ۷ بهمن تا ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
شنبه ۸ بهمن
ــ دادسرای عمومی و انقلاب سبزوار امیر مسکنی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله سبزوار، را که اول آذر در جریان اعتراضات سراسری در این شهر بازداشت شده بود به ۱۶ ماه حبس محکوم کرد.
ــ نازیلا معروفیان، خبرنگار، به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق انتشار مصاحبه با پدر «مهسا امینی» به ۲ سال حبس تعلیقی، ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی و ۵ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.
ــ دادگاه انقلاب تهران پیمان سالم، فعال کارگری را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» که مصداق آن شرکت در اعتراضات و انتشار مطالبی در فضای مجازی در ارتباط با اعتراضات جاری عنوان شده است، به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد.
یک‌شنبه ۹ بهمن
ــ کیوان صمیمی، نویسنده و روزنامه‌نگار که پنجشنبه ۶ بهمن از زندان آزاد شده بود، برای پاسخ‌گویی به اتهام «اجتماع و تبانی» در پرونده‌ی تازه‌ای که در زندان برای او باز کرده‌اند به دادگاه انقلاب فراخوانده شد.
دوشنبه ۱۰ بهمن
ــ پیمان فرهنگیان، شاعر و نویسنده و فعال کارگری که چندی پیش موقتا آزاد شده بود، بار دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه انقلاب آستانه احضار شد.
ــ حکم محکومیت ۱ سال حبس تعزیری برای انوش عادلی و محمود صدیقی‌پور و عزیز قاسم‌زاده، و هم‌چنین محکومیت پیروز نامی، دبیر کانون صنفی معلمان خوزستان، به ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت تشکیلاتی و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور در دادگاه تجدید نظر استان گیلان تائید شد.
ــ معصومه بناگر، موزیسین و مدرس موسیقی کودک، که به دلیل شرکت در مراسم جواد حیدری یکی از جان‌باختگان اعتراضات جاری به دادگستری بویین‌زهرا احضار شده بود بازداشت شد.
ــ زوجی به نام‌های آستیاژ حقیقی و همسرش امیرمحمد‌ احمدی به دلیل انتشار ویدئویی از رقص خود در میدان آزادی، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» هر یک به پنج سال زندان محکوم شده‌اند.
ــ مسعود کیمیایی، فیلم‌ساز، که قصد سفر به هلند برای نمایش آخرین فیلم خود را داشت، ممنوع‌الخروج شده است.
ــ طرح الحاق یک ماده به کتاب پنجم «قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده» در این روز به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. بر اساس این طرح، اظهارنظر درباره هر موضوعی که در آن «نیاز به اظهارنظر مراجع رسمی است و هنوز اعلام نظر رسمی نشده» با مجازات فرد اظهارنظرکننده روبه‌رو خواهد شد.
سه‌شنبه ۱۱ بهمن
ــ مرضیه امیری، روزنامه‌نگار در دادگاه انقلاب با اتهامات «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق به فساد» محاکمه شد.
ــ مرجان زهرانی، روزنامه‌نگار، پس از احضار به دادسرای اوین، به قید وثیقه آزاد شد.
ــ سه خبرنگاری که اخبار تعرض مربی فوتبال به پانزده کودک در مشهد را رسانه‌ای کرده بودند به دلیل «تشویش اذهان عمومی» احضار و تفهیم اتهام شدند.
چهارشنبه ۱۲ بهمن
ــ علی اسداللهی، شاعر و منشی کانون نویسندگان ایران، که از تاریخ ۳۰ آبان هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برد، در زندان به عفونت چشم دچار شده است.
ــ پوران ناظمی شاعر و نویسنده و فعال سیاسی، بار دیگر بازداشت شد.
ــ نوید جمشیدی، روزنامه‌نگار و سردبیر وب‌سایت خبری آسیانیوز، در دادگاه انقلاب به ۱۰ ماه حبس و ۲ سال ممنوعیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی محکوم شد.
ــ متین سلیمانی، دانشجوی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه تهران، که به یک سال زندان محکوم شده است برای گذراندن حبس خود به زندان دولت آباد اصفهان منتقل شد.
ــ جعفر پناهی، فیلم‌ساز، پیش از آزادی از زندان اوین در اعتراض به تداوم حبس خود و ممانعت مسئولان از آزادی موقت او علیرغم نقض حکم در دیوان عالی کشور، دست به اعتصاب غذا زده بود.
ــ مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و سهیل عربی، زندانی سیاسی پیشین، از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند
Ist möglicherweise ein Bild von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here