شبکه انجمن‌های قلم (پن) با شادباش آزادی نویسندگان ایرانی، آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی، خواهان آزادی دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران است

0
5
شبکه انجمن‌های قلم (پن) با شادباش آزادی نویسندگان ایرانی، آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی، خواهان آزادی دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران است
بیش از ۳۵ شعبه‌ی جهانی انجمن قلم (پن) از مقامات ایرانی خواهان توقف یورش‌های پیاپی به کانون نویسندگان ایران شدند.
انجمن جهانی قلم (پن)، پن آمریکا و ۳۵ شعبه‌ی دیگر از شبکه‌ آزادی بیان و قلم پن با انتشار بیانیه‌ای مشترک آزادی نویسندگان ایرانی، آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی، را شادباش گفتند از مقامات ایران خواستند با توقف یورش‌های پیاپی به کانون نویسندگان ایران، که پیشتاز مبارزه با سانسور است، دیگر اعضای زندانی این کانون را آزاد کند.
در این بیانیه آمده است:
آزادی آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی شادباش می‌گوییم؛ هیچ‌ انسانی نباید به «جرم» نوشتن، ترجمه یک کتاب یا مخالفت با سانسور در زندان باشد. هم‌چنین مایه‌ی خرسندی است که روند قضایی برضد دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران، ازجمله محاکمه بی‌وجه آیدا عمیدی، مقرر در ۱۹ فوریه،، متوقف شده است. کانون نویسندگان ایران چندین دهه است که به دلیل حضور در خط مقدم دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور زیر ضرب آزارواذیت و یورش‌های بی‌وقفه‌ی حاکمیت بوده است. به نظر ما این سرکوب‌های پیوسته و پیاپی نویسندگان عضو این کانون درواقع حمله به موجودیت این تشکل است تا یکی از بلند‌ترین صداهای جامعه مدنی و عرصه‌ی ادبیات ایران را خاموش کند.
«ما اعضای شبکه‌ی جهانی قلم (پن) خواستاریم که مقامات ایران به آزارواذیت و بازجویی اعضای کانون نویسندگان ایران پایان دهند، تمامی اتهاماتی را که با مقاصد سیاسی به این نویسندگان زده‌اند بی‌قیدوشرط باطل شمارند، و علی اسدالهی و کیوان مهتدی را از بند آزاد کنند. افزون بر این، هم‌بستگی خود را با تمامی نویسندگان ایران اعلام می‌کنیم و توقف جریان شدید و به‌درازاکشیده‌ی سرکوب نویسندگان و دیگر کوشندگان عرصه‌ خلاقیت را خواستاریم؛ جریانی حاکی از دستگیری‌های بازدارنده که اغلب با محرومیت از تماس با خانواده و وکیل، شیوه‌های وحشیانه‌ی بازجویی، هتک‌حرمت در بازداشتگاه و سهل‌انگاری در مراقبت‌های پزشکی همراه بوده‌اند. ما آزادی فوری و بی‌قیدوشرط تمامی نویسندگانی را خواستاریم که به‌دلیل درخواست مسالمت‌آمیز آزادی اندیشه و بیان زندانی شده‌اند، و از جامعه‌ی جهانی و نهادهای چندجانبه‌ای چون سازمان ملل متحد می‌خواهیم به وضعیت نویسندگان و دیگر کوشندگان عرصه‌ی خلاقیت که در ایران زیر سرکوب قرار گرفته‌اند توجهی ویژه نشان دهند.»
گنجی، نویسنده و مترجم و منشی پیشین کانون نویسندگان ایران، دسامبر ۲۰۱۹ دستگیر شد و یک‌ماه بازداشت بود؛ دسامبر ۲۰۲۰ به‌دلیل ترجمه کتابی درباره‌ نقش کردها در جنگ داخلی سوریه به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به ۱۱ سال زندان محکوم شد، و با رد درخواست تجدیدنظر او، در اکتبر ۲۰۲۱ برای گذراندن دوران حبس به زندان رفت. در پی اعلام عفو عمومی به شمار گسترده‌ای از زندانیان، در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳ شاهد آزادی بی‌قیدوشرط و غیرمنتظره‌ی او از زندان رجایی‌شهر بودیم. رضا خندان مهابادی، نویسنده و پژوهش‌گر و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، و یکی از برندگان جایزه‌ی آزادی نوشتنِ پن آمریکا، در سال ۲۰۱۹ به ۶ سال حبس محکوم شد و از اکتبر ۲۰۲۰ (جز دوره‌ای کوتاه برای درمان) در زندان بود تا ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ که بی‌قیدوشرط از زندان کرج آزاد شد. پن آمریکا و مرکز حقوق‌بشر رائول والنبرگ دادخواستی برای این دو و ۲ عضو دیگر کانون نویسندگان ایران به گروه‌کاری بازداشت‌های خودسرانه‌ی سازمان ملل تسلیم کرده بودند؛ و سازمان ملل در بیانیه‌ی خود محکومیت گنجی و خندان‌مهابادی را ناعادلانه و ناقض حقوق بشر آنان و حقوق بین‌الملل شمرد و آزادی فوری آن دو را خواستار شد.
کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم و فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران در مه ۲۰۲۲ بازداشت شد و اکنون حکم شش سال زندان دارد. علی اسدالهی، شاعر و منشی کنونی کانون نویسندگان ایران، ماه نوامبر دستگیر و پس از ۳۱ روز بازداشت انفرادی به زندان فشافویه (تهران بزرگ) منتقل شد. او از ماه دسامبر بدون تفهیم اتهام و با تمدید غیرقانونیِ بازداشت در همان‌جا بوده است و به‌تازگی پرونده‌ او را به شعبه‌‌ای ارجاع کرده‌اند که قاضی آن به صدور احکام سنگین شهرت دارد.
علیرضا آدینه، آیدا عمیدی و روزبه سوهانی در اوایل دسامبر دستگیر و در اوایل ژانویه به‌قید وثیقه آزاد شدند اما پرونده‌های آنان باز ماند. محاکمه عمیدی که بنا بود در ۱۹ فوریه باشد برگزار نشد و روند قضایی فعلا متوقف شده است. اعضای دیگری از کانون نویسندگان ایران نیز دستگیر و سپس بی‌قیدوشرط یا با تعویق اجرای حکم آزاد شدند؛ ازجمله آتفه چهارمحالیان، شاعر و عضو پیشین هیئت دبیران که در ماه اکتبر دستگیر و به ۲سال و ۸ ماه زندان محکوم شد و اکنون با تعویق اجرای حکم آزاد شده است. آنیشا اسدالهی (خواهر علی اسدالهی) همراه با همسرش کیوان مهتدی در ماه مه دستگیر و در ماه اوت به قید وثیقه آزاد شد اما هنوز از قید اتهامات رها نشده است و هفته پیش او را به دادگاه فراخواندند.
فهرست آزادی قلمِ پن آمریکا نشان می‌دهد که ایران با بالاترین شمار نویسندگان و روشنفکران زندانی در جهان رتبه‌ی چهارم را دارد. در سال ۲۰۲۲ شمار دستگیری نویسندگان و دیگر هنرمندان در این کشور به‌شدت بالا رفته است.
شعبه‌های امضاکننده‌ی بیانیه:
پن جهانی، پن افغانستان، پن آمریکا، پن آرومان، پن ارمنستان، پن بنگلادش، پن بلاروس، پن کامبوج، پن کانادا، پن شیلی، پن کورواسی، پن دانمارک، پن انگلستان، پن فرانسه، پن آلمان، پن مستقل چین، پن ایرلند، پن اردن، پن کردها، پن مالتا، پن ملبورن، پن میانمار، پن سن‌میگوئل، پن هلند، پن کبک، پن رومانی، پن صربستان، پن سیرالئون، پن اسلوونیا، پن روماندِ سوئیس، پن سوئد، پن سیدنی، پن تریسته (ایتالیا)، پن ترکیه، پن اوگاندا، پن برون‌مرزی ویتنام، پن ایالت وِلز
Ist möglicherweise ein Bild von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here