کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت … از ۵ تا ۱۲ اسفند ۱۴۰۱

0
6
آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت …
از ۵ تا ۱۲ اسفند ۱۴۰۱
جمعه ۵ اسفند
ــ کانون نویسندگان ایران با انتشار خبر پلمب کتاب‌فروشی خوارزمی، آن را «مصداق بارز نقض آزادی بیان» نامید و خواستار «برداشتن بی‌قیدوشرط پلمب از کتاب‌فروشی خوارزمی و بازگرداندن کارکنان زحمتکش این مجموعه به محل کارشان» شد.
ــ در پی تظاهرات اعتراضی مردم سیستان و بلوچستان، سازمان ناظر بر وضعیت اینترنت جهانی، نت بلاکس، از اختلال شدید و قطع اینترنت در زاهدان خبر داد.
شنبه ۶ اسفند
ــ دادگاه انقلاب اسلامی ورامین، خبات فدایی، فعال کارگری و هنرمند اهل سنندج را که در جریان دستگیری‌های گسترده اخیر بازداشت شده بود با اتهامات «عضویت در احزاب مخالف» به ۵ سال و «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.
ــ بنا به گفته منیژه حکمت، کارگردان و تهیه‌کننده سینما، او ممنوع‌الخروج و ممنوع‌المعامله و ممنوع‌الکار شده است.
یک‌شنبه ۷ اسفند
ــ مریم وحیدیان، خبرنگار اقتصادی، که به‌تازگی به‌قید وثیقه از زندان آزاد شده بود برای دفاع آخر به دادسرای اوین احضار شد.
دوشنبه ۸ اسفند
ــ‌ سی‌وشش مرکز وابسته به انجمن جهانی قلم با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواهان آزادی فوری نویسندگان زندانی در ایران و پایان دادن به بدرفتاری‌ها با اعضای کانون نویسندگان ایران شدند.
ــ جلسه بازپرسی مریم وحیدیان، روزنامه‌‌نگار، در دادسرای اوین برگزار شد.
ــ هیئت رسیدگی به تخلفات اداری استان بوشهر، محمود ملاکی معلم و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان این شهر را به انفصال از خدمت محکوم کرده است.
سه‌شنبه ۹ اسفند
ــ علی اسداللهی، شاعر و منشی کانون نویسندگان ایران آزاد شد.
‌ــ سارا متقی، شاعر و فعال گیلک، در پی احضار به دادسرای انقلاب گیلان به‌دلیل پذیرفته‌‌نشدن وثیقه به زندان لاکان رشت منتقل شد.
ــ بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران، ممنوع‌المصاحبه شده است.
چهارشنبه ۱۰ اسفند
ــ هیئت نظارت بر مطبوعات قرار منع تعقیب روزنامه سازندگی را صادر کرد.
پنجشنبه ۱۱ اسفند
ــ کانون نویسندگان ایران، در پی مسمومیت دانش‌آموزان مدارس دخترانه در چند شهر کشور، با اشاره به چهاردهه خشونت و سرکوب زنان، قتل‌های ناموسی و اسیدپاشی، زنان را قربانیان همیشگی «زن‌ستیزی سلطه‌جویانه» برشمرد که حاکمیت «با ترویج خرافه‌پرستی، اندیشه‌های ارتجاعی و به‌کارگیری سانسور گسترده» به آن دامن زده است.
Ist möglicherweise ein Bild von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here