0
6

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت
از ۱ تا ۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
یکشنبه ۳ اردیبهشت
ــ آرش رئیسی‌نژاد، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران که از دانشجویان معترض حمایت کرده بود، از دانشگاه اخراج شده است.
دوشنبه ۴ اردیبهشت
ــ هستی امیری، فرشته طوسی و ضیا نبوی در پی اعتراض به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان مدارس و برخورد خشونت‌آمیز حراست با دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» احضار شدند و برای آنان قرار کفالت صادر شد.
سه شنبه ۵ اردیبهشت
ــ امیر مسکنی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله سبزوار، در دادگاه انقلاب آن شهر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری و به ‌اتهام «اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یک‌دیگر به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۹ ماه حبس تعلیقی و ۴ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.
چهارشنبه ۶ اردیبهشت
ــ خبر صدور کیفرخواست برای الهه محمدی و نیلوفر حامدی، خبرنگاران بازداشتی، به اتهام‌های «همکاری با دولت آمریکا»، «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و ارجاع پرونده آنان به دادگاه انقلاب تهران منتشر شد.
‌‌ــ علی جهانیان، شاعر و فعال سیاسی ساکن نهاوند، در همدان بازداشت شده است.
ــ سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی هنزکی و نسیم سلطان‌بیگی، سه روزنامه‌نگار و نویسنده، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادسرای انقلاب احضار شدند.
ــ محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، با دریافت ابلاغیه‌ای برای دفاع از اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به دادگاه انقلاب تهران احضار شد.
ــ سید علیرضا بهشتی شیرازی، روزنامه‌نگار، مترجم و ناشر بازداشت شد.
پنجشنبه ۷ اردیبهشت
ــ کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران، در زندان از دریافت داروهایش محروم مانده است و او را ممنوع‌الملاقات کرده‌اند.
Ist möglicherweise ein Bild von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here