کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۲ تا ۱۹ خرداد ۱۴۰۲)

0
7

 

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۲ تا ۱۹ خرداد ۱۴۰۲)
[بند اول منشور کانون نویسندگان ایران: آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.]
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
ــ اسماعیل خدایاری، معلم، به اتهام «انتشار محتوای مجرمانه در رسانه‌‌ها و مطبوعات» به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب قزوین احضار شد.
شنبه ۱۳ خرداد
ــ زهره صیادی، فعال اجتماعی ساکن تهران، برای تحمل دوران محکومیت یک سال حبس خود به زندان اوین منتقل شد.
یکشنبه ۱۴ خرداد
ــ ویدا ربانی، روزنامه نگار محبوس در زندان اوین، با وجود حال نامساعد جسمانی و انجام آزمایش‌های پزشکی، به دلیل عدم موافقت مسئولان ذیربط از بستری شدن در بیمارستان و رسیدگی درمانی تخصصی محروم مانده است.
دوشنبه ۱۵ خرداد
ــ ممنوع‌الخروجی فاطمه معتمدآریا و گروه نمایش «بچه» سبب لغو اجرای آن در جشنواره‌ای در وین شد.
سه‌شنبه ۱۶ خرداد
ــ در پی شکایت رئیس دانشگاه «علم و صنعت»، ۱۱ تن از استادان این دانشگاه به دلیل امضای یک بیانیه‌ به هیئت انتظامی دانشگاه احضار شدند.
ــ شقایق دهقان، بازیگر، به اتهام «حضور در معابر عمومی بدون حجاب شرعی» به ۱۰ روز حبس تعزیری محکوم شد که دادگاه مدت حبس را با یک و نیم میلیون تومان جریمه‌ی نقدی جایگزین کرد.
چهارشنبه ۱۷ خرداد
ــ آتنا فرقدانی، نقاش و کارتونیست، پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.
ــ شیما قوشه، وکیل دادگستری، به اتهام «حضور در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی» به دادگاه کیفری ۲ در مجتمع قضایی ارشاد تهران احضار شده است.
پنجشنبه ۱۸ خرداد
ــ داود رضوی، از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد و محبوس در زندان اوین، در دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی (اینترنت) و در گروه‌های سیاسی و احزاب محکوم شد.
Ist möglicherweise ein Bild von Text

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here