کانون نویسندگان ایران kanoon nevisandegane iran · آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۷ تا ۲۴ شهریور ۱۴۰۲)

0
13

کانون نویسندگان ایران

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۷ تا ۲۴ شهریور ۱۴۰۲)
[بند اول منشور کانون نویسندگان ایران: آزادی اندیشه و بیان ونشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی‌ هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.]
جمعه ۱۷ شهریور
ــ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران فهرست هفتگی روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را بدین ترتیب منتشر کرد: نیلوفر حامدی، الهه محمدی، نازیلا معروفیان، ریبوار سیدمحمدی، کامیار فکور، علی مصلحی و ویدا ربانی.
ــ پریسا صالحی، خبرنگار، به دادسرای کرج احضار شد.
ــ اینترنت زاهدان و برخی دیگر از شهرهای بلوچستان دچار اختلال شدید شد.
شنبه ۱۸ شهریور
ــ محمد سعادتی، استاد دانشگاه بیرجند، از اخراج خود پس از ۱۳ سال تدریس در این دانشگاه خبر داد و آن را به «عدم صلاحیت عمومی» منسوب دانست که پیش‌تر در تذکر شفاهی اعلام شده بود.
ــ محمد نجفی، وکیل دادگستری زندانی، بابت پرونده‌ای که در دوران حبس به اتهام «نشر اکاذیب» برای او گشوده شده بود، به ۴ ماه حبس محکوم شد.
ــ آرش جوهری، فعال کارگری محبوس در زندان اوین، از تماس تلفنی محروم شد.
ــ صد و شانزده تن از فعالان مدنی و صنفی در کردستان، با انتشار بیانیه‌ای تداوم بازداشت و بلاتکلیفی سامان پاشایی، استاد دانشگاه آزاد سقز، را محکوم کردند و خواستار آزادی بی‌قیدوشرط او شدند که از تیرماه «علی‌الظاهر به جرم نگهداری تجهیزات ماهواره‌ای برای استفاده از اینترنت آزاد» در بازداشت اداره کل اطلاعات کردستان بوده است.
ــ دوازده انجمن هنریِ خانه هنرمندان ایران خواستار «رفع فضای امنیتی در دانشگاه‌ها، توقف رفتارهای خشونت‌بار، لغو تمامی احکام صادره برضد استادان و دانشجویان و بازگشت آنان به دانشگاه شدند.
ــ گلاله وطن‌دوست، وکیل دادگستری، در دادگاه انقلاب سنندج محاکمه شد.
یکشنبه ۱۹ شهریور
ــ کیوان مهتدی، مترجم و فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران که در زندان به سر می‌برد، به ‌سبب شعرخوانی و فرستادن پیام از زندان در همدردی با جعفر ابراهیمی و کامیار فکور به سلول انفرادی منتقل شد.
ــ جلسه‌ی محاکمه حبیب موسوی، شاعر و نویسنده، به اتهام «نشر اکاذیب» به دلیل انتشار یادداشتی در انتقاد از گران‌شدن بهای نان، در دادگاه کیفری گرگان برگزار و او به یک سال زندان محکوم شد. او پیش از این نیز به اتهام دیگری در پرونده‌ی خود در دادگاه انقلاب به پرداخت جزای نقدی بدل از حبس محکوم شده بود.
ــ ستار رضایی میرقائد، شاعر و مترجم، در دادگاه انقلاب نجف‌آباد به اتهام‌هایی از جمله «تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال زندان محکوم شده که این احکام به مدت پنج سال تعلیقی است.
ــ عاطفه رنگریز، نویسنده و فعال حقوق زنان و از زندانیان سیاسی پیشین، بازداشت شد.
ــ سیروس عباسی و برادرش آزاد عباسی، از فعالان مدنی و مدرس زبان، پس از احضار و مراجعه به دادسرای دهگلان بازداشت شدند.
ــ سی‌وپنج تن از اعضای یک انجمن حمایت از محیط زیست در مریوان بازداشت شدند.
ــ نت بلاکس، که محدودیت دسترسی به اینترنت در جهان را پی می‌گیرد، از اختلال دسترسی به اینترنت در ایران خبر داد و نوشت: «میزان دسترسی به اینترنت ۷۱ درصد کم‌تر از موارد عادی است».
دوشنبه ۲۰ شهریور
ــ پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری، برای واخواهی نسبت به حکم زندان و تبعید پیشین خود به دادگاه کیفری آستانه احضار شد.
ــ شهره قمر، بازیگر، که از اوایل مردادماه به اتهام «انتشار مطالب توهین‌آمیز در فضای مجازی» زندانی شده بود با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.
ــ جلسه بازپرسی محمود صفدری، عضو هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در بازپرسی انقلاب بجنورد برگزار شد.
سه‌شنبه ۲۱ شهریور
ــ شورای اتحادیه‌های جهانیِ سندیکاهای صنفی و کارگری با انتشار بیانیه‌ای، با محکوم کردن نقض شدید و فزاینده‌ی آزادی بیان در ایران، خواستار رفع ممنوعیت‌ انتشار آزاد اخبار شد.
ــ حسام زارعی (انشجوی دانشگاه سوره) و نیما اکبری (دانشجوی دانشگاه خواجه‌نصیر) ۲ نیم‌سال، با احتساب سنوات، از تحصیل تعلیق شدند.
ــ محمدصادق فهیمی، از اعضای هیئت مدیره‌ی کانون صنفی معلمان یزد، بازداشت شد.
ــ داود رضوی، عضو هیئت مدیره‌ی سندیکای کارگران شرکت واحد، که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند وضعیت جسمانی مناسبی ندارد و از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.
چهارشنبه ۲۲ شهریور
ــ آخرین جلسه‌ی محاکمه‌ی ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، برگزار شد.
ــ جعفر ابراهیمی، معلم زندانی و فعال صنفی معلمان، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی مناسب، در زندان قزلحصار کرج دست به اعتصاب دارو زد.
ــ شیلان یوسفی، دبیر آموزش و پرورش، به حکم هیئت تخلفات وزارت آموزش و پرورش سقز به بازنشستگی اجباری محکوم شد.
پنجشنبه ۲۳ شهریور
ــ سمانه اصغری (دانشجوی دانشگاه خوارزمی، فعال حقوق زنان و زندانی سیاسی پیشین) و حامد صابر باغی‌ (دانشجوی پیشین دانشگاه شریف) بازداشت شدند.
ــ حکم ۴ سال و ۳ ماه حبس برای آرش صادقی، زندانی سیاسی پیشین، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تأیید شد.
ــ مریم مهرابی، معلم ساکن اصفهان، در شعبه ۲ دادگاه کیفری شهر مبارکه به ۷۴ ضربه شلاق و ۳ ماه حبس محکوم شد.
ــ علیرضا عظیمی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان البرز، به حکم هیئت تخلفات وزارت آموزش و پرورش به بازنشستگی اجباری محکوم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here