برگزاری دادگاه جولیان آسانژ

0
5

 

برگزاری دادگاه جولیان آسانژ

دادگاه عالی انگلستان روز ۲۰ و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴، در خصوص قبول یا رد تقاضای فرجام جولیان آسانژ تصمیم نهایی را می‌گیرد. آسانژ در صورت رد این تقاضا باید فورا به ایالات متحده مسترد و در آنجا طبق قانون «ضد جاسوسی»، در معرض خطر محکومیت به ۱۷۵ سال زندان قرار گیرد.
مبنای این اتهام افشای جنایات جنگی ایالات متحده در عراق و افغانستان توسط آسانژ در سال ۲۰۱۰ است. در پی این افشاگری، دولت آمریکا او را تحت تعقیب قرار داد و ۱۸ مورد اتهام دیگر به او وارد کرد.
آسانژ پس از آن که در ژوئن سال ۲۰۱۲ به سفارت‌خانه‌ی کوچک اکوادور در لندن پناه برد، جز در دقایق محدود جا‌به‌جایی زندانی هیچ‌گاه در فضای آزاد نبوده است. اکنون وضعیت جسمی آسانژ در شرایط نامناسبی قرار دارد و ادامه‌ی فشارها جان او را در معرض خطر قرار خواهد داد.
پیشتر دادگاه عالی انگلیس با این ادعا که در صورت انتقال، جان آسانژ در خطر نیست؛ حکم استرداد او به آمریکا را صادر کرد.
جولیان آسانژ روزنامه‌نگار و بنیانگذار ویکی‌لیکس است. هدف او از راه‌اندازی این رسانه‌ی اینترنتی درج اخبار سیاسی و اجتماعی و ایجاد شفافیت در عملکرد دولت‌هاست.
مدافعان آزادی بیان در سراسر جهان، بازگرداندن آسانژ به آمریکا را نقض آشکار آزادی بیان و نشر می‌دانند و همواره با اعتراض به روند دادگاه، با اعمال فشار بر دولت انگلیس خواهان آزادی او بوده‌اند

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here