کانون نویسندگان ایران /گزارش آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۰ تا ۱۷ فروردین ۱۴۰۳)

0
4
کانون نویسندگان ایران
گزارش آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۰ تا ۱۷ فروردین ۱۴۰۳)
* بند اول منشور کانون نویسندگان ایران:
آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی‌هیچ حصر و استثنا حقِ همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیچ‌کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.
جمعه ۱۰ فروردین
ــ آرش صادق‌بیگی، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول مجله «ناداستان»، از تعطیلی این نشریه‌ی ادبی به دلیل تهدید و فشارهای امنیتی خبر داد.ــ کامیار فکور، روزنامه‌نگار و فعال کارگری، با پایان ایام مرخصی به زندان اوین بازگشت.ــ با وجود نیاز مبرم رضا شهابی (کارگر زندانی و عضو سندیکای شرکت واحد) به درمان پزشکی، برای دومین بار با درخواست مرخصی او مخالفت شد.

شنبه ۱۱ فروردین
ــ مهرزاد موسوی، نویسنده و پژوهش‌گر شیرازی، که از ۵ ماه پیش در زندان عادل‌آباد بازداشت بوده است به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۱ سال زندان، ۲ سال تبعید به بردسیر کرمان و ۲ سال ابطال گذرنامه و منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شد.

ــ فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران فهرست روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را بدین ترتیب منتشر کرد: کامیار فکور، ویدا ربانی، علی تسنیمی، مهدی افشارنیک و روح‌اله نخعی

ــ حسن عباسی، روزنامه‌نگار، به اتهام «نشر اکاذیب از طریق فضای مجازی» به دادسرای فرهنگ و رسانه تهران احضار شد.

یکشنبه ۱۲ فروردین
ــ هستی امیری و ضیا نبوی، دو دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی، برای اجرای حکم یک سال زندان به اتهام شرکت در تجمع ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ در محوطه‌ی دانشگاه در اعتراض به مسموم کردن دانش‌آموزان، به دادسرای اوین احضار شدند.

دوشنبه ۱۳ فروردین
بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها بسیاری از پارک‌ها و محل‌های تفریحی عمومی در این روز به روی مردم بسته یا با حضور مأموران انتظامی قرق شد.

سه‌شنبه ۱۴ فروردین
ــ سعید مدنی، نویسنده و پژوهش‌گر، که دوران حبس ۹ساله‌ی خود را در زندان اوین سپری می‌کرد به دلیلی نامعلوم به زندان دماوند تبعید شد.

ــ صدیقه وسمقی، نویسنده و پژوهش‌گر، به دلیل حال نامساعد جسمی از زندان اوین به بیمارستانی خارج از زندان اعزام شد.

ــ کوکب بداغی پگاه، معلم و فعال صنفی معلمان استان خوزستان، به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری احضار شد.

ــ محمد صادقی، معلم بازنشسته و فعال صنفی معلمان، که به یک سال زندان محکوم شده است پس از مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب اراک بازداشت و برای تحمل حبس به زندان این شهر منتقل شد.

چهارشنبه ۱۵ فروردین
ــ سپیده قلیان، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در اعتراض به حکم تبعید پنج‌ساله‌ی خود دست به اعتصاب غذا زد. او گفته است تا زمان انتقال به زندان اهواز به اعتصاب غذا ادامه می‌دهد.

ــ سمانه اصغری، دانشجوی دانشگاه خوارزمی، جهت تحمل دوران یک سال حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

ــ محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان، به دلیل انتشار مطلبی در صفحه‌ اینستاگرام خود در سالگرد مهسا امینی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» در دادگاه انقلاب لنگرود به پرداخت ۲ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.

پنجشنبه ۱۶ فروردین
ــ به گزارش برخی سایت‌های خبری، خواهر کیومرث پوراحمد، سینماگری که مرگ او در سال گذشته خودکشی با حلق‌آویزکردن خود اعلام شده بود، خبر از شکنجه و قتل او داده است.

ــ حسام عابدی‌ها، روزنامه‌نگار، به دلیل انتقاد از مسئولان قضایی به اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای» بازداشت و پس از تأمین قرار کفالت به‌طور موقت آزاد شد.

ــ سکینه ملکی، معلم و فعال صنفی معلمان گیلان، به دلایلی همچون شرکت در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ و پیوستن به تحصن معلمان، به حکم هیئت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات اداری اخراج شد.

ــ عزیز قاسم‌زاده، فعال صنفی فرهنگیان گیلان، با وجود پایان دوران حبس و لزوم ادامه‌ی درمان به زندان لاکان رشت بازگردانده شد. 

Weniger anzeigen
Alle Reaktionen:

۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here